• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wybrano najlepszą ofertę na budowę obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i DK9

Opublikowano: 23-04-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najkorzystniejszą ofertę na projekt i budowę obwodnicy Opatowa w drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej DK9. Wkrótce zostanie ogłoszone kolejne postępowanie, tym razem na realizację łącznika północnego do obwodnicy w ciągu DK74.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Opatowa uwolni miasto od zatorów generowanych przez dwie drogi krajowe
  • Część ekspresowa będzie liczyć 6,7 km, a krajowa 5,1 km
  • Na realizację zadania przeznaczono 36 miesięcy od podpisania kontraktu

12 km drogi obwodowej

Obwodnica Opatowa będzie mieć długość około 12 km. To inwestycja ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion. Wartość kontraktu wynosi 403,7 mln zł. Jednym z warunków, by szybko doszło do podpisania kontraktów jest brak odwołań od decyzji komisji przetargowej.


Skrzyżowanie zatłoczonych dróg

Przez Opatów biegną dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu – DK74 (Sulejów–Kielce–Kraśnik) oraz DK9 (Radom–Ostrowiec Świętokrzyski–Rzeszów). W historycznym centrum miasta są poprowadzone jednym śladem wąską ulicą i między gęstą zabudową. Ruch z obu tras się kumuluje i w godzinach szczytów dochodzi do zatorów. Każdej doby przez miasto przejeżdża średni kilkanaście tysięcy pojazdów, a jedna trzecia to ciężarówki (TIR).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wyprowadzenie ruchu tranzytowego

Obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy, uwolnić miejscowość od korków i konieczności wdychania spalin, podnieść poziom bezpieczeństwa i komfort kierowców podróżujących tranzytem. Ma też skrócić się czas przejazdu drogami DK9 i DK74. Droga obwodowa stanie się też ważnym odcinkiem planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Teraz obwodnica, później łącznik

Wykonawca zaprojektuje i wybuduje w większości po nowym śladzie dwujezdniowy odcinek DK9 klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 5,1 km i dwujezdniową drogę ekspresową S74 o długości w przybliżeniu 6,7 km. Trasa będzie biec po południowo-zachodniej stronie Opatowa. Jej uzupełnieniem będzie trzykilometrowy jednojezdniowy łącznik w ciągu DK74 poprowadzony na północ od miasta. Na tę część w najbliższym czasie zostanie wszczęte postępowanie przetargowe.

Dwa węzły

Na obwodnicy powstaną dwa węzły drogowe: Opatów na skrzyżowaniu istniejącej DK9 z jej przyszłym przebiegiem i planowanym łącznikiem północnym do DK74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu przyszłej drogi ekspresowej S74 z projektowaną DK9, zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa.

Przebieg trasy

Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej DK74 z nowym przebiegiem DK9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej DK9 planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie (estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty). Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje GDDKiA. 

Wykonawca na podstawie koncepcji programowej przygotuje projekt budowlany, uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i przystąpi do prac budowlanych. Przewidziany czas to 36 miesięcy z odliczeniem trzymiesięcznych okresów zimowych w fazie robót.

Przeczytaj także: Jest projektant ostatniej części autostrady A2 do granicy z Białorusią

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!