Pierwsze cztery stanowiska - zdaniem "Gazety Wyborczej Katowice", gdzie zostanie wprowadzony elektroniczny system poboru opłat, zostaną uruchomione w pierwszej połowie 2010 r. Na razie nie wybrano dostawcy i projektanta systemu.

Stalexport Autostrada ma kilka pomysłów dotyczących nowoczesnego pobierania opłaty za przejazd. Pierwszy z nich zakłada, że kierowca wjeżdżający na autostradę będzie miał elektroniczną kartę (ładowaną w sposób identyczny jak w telefonach komórkowych), którą przyłoży do specjalnego czytnika, a komputer sam ściągnie należność za przejazd.
Druga propozycja związana jest z posiadaniem niewielkiego urządzenia, które w momencie przekraczania bramek automatycznie połączy się z czytnikiem i zapłaci za przejazd.

Impulsem do wprowadzenia zmian była ubiegłoroczna nowelizacja o transporcie drogowym - od 1 lipca 2011r. wszystkie ciężarówki mają być rozliczane za pomocą elektronicznego systemu poboru opłat. Ponadto w najbliższym czasie w Mysłowicach i Balicach pojawią się dwustronne kabiny dla inkasentów, którzy będą mogli pobierać opłaty od kierowców jadących w obydwu kierunkach. Rozwiązanie ma zmniejszyć korki i czas oczekiwania na bramkach - czytamy w "Gazecie Wyborczej Katowice".