• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

„Połamano” autostradę A6. Czas na nową nawierzchnię

Opublikowano: 30-10-2018 Źródło: GDDKiA
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

W weekend 27–28 października br. specjalna maszyna połamała poniemieckie płyty betonowe na jezdni autostrady A6 w stronę Szczecina, jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA

Prace wykonywano na odcinku Dąbie–Rzęśnica, który jest już ostatnim fragmentem A6, na którym występuje stara nawierzchnia. GDDKiA zapowiada, że beton zostanie teraz przekruszony i użyty jako podbudowa nowej nawierzchni bitumicznej.

Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA

Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA

Całość prac w tej części autostrady A6 potrwa do II kwartału 2020 r.

W ramach robót, obejmujących odcinek o długości 3,5 km (od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica), powstanie nie tylko nowa nawierzchnia. Wybudowane zostaną pasy awaryjne po obu stronach, jedno przejście dla zwierząt, a także powstanie odpowiednie ogrodzenie siatkowe.

Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA

Autostrada A6 w przebudowie. Fot. GDDKiA

Obecnie autostrada A6 liczy niecałe 30 km i łączy Szczecin z Berlinem w ciągu międzynarodowej drogi E28. Jej trasa poprowadzona została przez powiaty: policki, gryfiński i goleniowski oraz miasto Szczecin (w całości jest to woj. zachodniopomorskie). Stanowi kontynuację niemieckiej autostrady A11.

Przeczytaj także: Kraków: po co budować metro i czwartą obwodnicę?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe