Kontrola uprzednia postępowania przetargowego na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zakończyła się pozytywnie. Wkrótce będzie można podpisać umową na jej zaprojektowanie i budowę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisze umowę po zapewnieniu wykonawcę gwarancji należytego wykonania umowy przez wykonawcę.
DK 2. Fot. GDDKiA
- 4 grudnia 2020 r. wybrano wykonawcę, a wkrótce będzie można podpisać umowę
- Trwają cztery postępowania na budowę A2 między Siedlcami a Białą Podlaską
- W 2023 r. zakończy się budowa dwóch innych odcinków tej autostrady
Koniec postępowania
Zakończyła się procedura przetargowa na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 Groszki–Gręzów. Wkrótce będzie można podpisać umowę z firmą Stecol Corporation, której oferta została uznana za najkorzystniejszą 4 grudnia 2020 r. Nie było odwołań, kontrola Prezesa UZP zakończyła się pomyślnie, zatem wkrótce będzie można rozpocząć prace.
Zadania wykonawcy
Wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska konieczne decyzje, a później rozpocznie roboty budowlane. Wykona po nowym śladzie odcinek około autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu o długości około 13 km. Zbuduje drogi równoległe do obsługi sąsiadujących terenów, zamontuje urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Pozostałe przetargi
W toku są cztery postępowanie przetargowe na kolejną część autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. 23 grudnia 2020 r. otwarto oferty na odcinek węzeł Siedlce Zachód–rejon m. Malinowiec, a 5 stycznia 2021 r. na węzeł Łukowisko–rejon miejscowości Swory.
Stan budowy A2
Na razie kierowcy mogą jeździć jedynie 15-kilometrowym odcinkiem A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Kolejne odcinki do Białej Podlaskiej są w budowie i w przetargach. Wiosną ubiegłego roku podpisano umowy na odcinki Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.
Projekt trasy do wschodniej granicy
Ogłoszono też (30 grudnia 2020 r.) przetarg za zaprojektowanie ostatniej części trasy, liczącego 32 km odcinka od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Wykonawca opracuje projekt budowlany i uzyska decyzje pozwalające na rozpoczęcie robót budowlanych. Po zakończeniu tego zadania zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji.
Przeczytaj także: Dolny Śląsk: przetarg na dokumentację dla łącznika z S5
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.