Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas ruchu. Dla odcinka węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej zadanie dotyczy tylko jezdni w kierunku Katowic. Prace w kierunku Rzeszowa już się rozpoczęły.
Fot. GDDKiA
- Wykonawca ma przygotować co najmniej pięć wariantów rozwiązań projektowych
- Trzy z nich zarekomenduje GDDKiA
- Uzyska tzw. decyzję środowiskową
Studium z pięcioma wariantami
Wybrany wykonawca przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas ruchu.
Przedstawi też co najmniej pięć wariantów rozwiązań projektowych obejmujących:
- poszerzenie istniejących pasów ruchu,
- dobudowę drugiej jezdni,
- dobudowę obustronną pasów ruchu,
- dobudowę jednostronną pasów ruchu,
- odcinkowo nowy przebieg drogi.
Analiza wielokryterialna ma pozwolić na wybór najkorzystniejszego wariantu. GDDKiA oczekuje przeprowadzenia prezentacji społecznych i zarekomendowania trzech wariantów rozwiązań do dalszych prac projektowych. Czas na wykonanie zadanie to 48 miesięcy.
Fot. GDDKiA
Budowa autostradowej obwodnicy
Autostradę A4 od Balic do ul. Kąpielowej w Krakowie wybudowano w latach 1986–1995. Poszczególne fragmenty powstawały w różnych latach, zmieniały się też nazwy węzłów (poniżej aktualne):
- węzeł Balice I–Kraków Tyniecka – 7,4 km (2 km oddano w 1988 r., a całość w 1993 r.),
- węzeł Kraków Tyniec–węzeł Kraków Skawina – 4 km (1988–1993),
- węzeł Kraków Skawina–węzeł Południe – 4,7 km (1993 do 1995),
- węzeł Kraków Południe–ul. Kąpielowa – 700 m (1995).
Źródło: GDDKiA
Mocno zatłoczona autostrada
Odcinek autostrady Balice–ul. Kąpielowa liczy 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Prowadzi ruch tranzytowy przekrój dwupasowy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 m i uzupełnia układ komunikacyjny Krakowa. W 2015 r. natężenie ruchu zależności od odcinka wynosiło od 49,6 tys. do 64,1 tys. pojazdów średnio na dobę, a pięć lat później wzrosło o od 27% do 61% na różnych fragmentach trasy. Liczbowo to od 71,4 tys. do prawie 85 tys. W godzinach szczytów wartości są większe i droga się korkuje. Dlatego poszerzenie arterii jest niezbędne.
Najważniejszym celem rozbudowy A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa o trzeci pas ruchu jest zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa ruchu. Prace będą wymagały przebudowania wszystkich obiektów inżynieryjnych oraz węzłów (nie ma rezerwy terenu).
Przeczytaj także: A18 – pierwszym odcinkiem pojedziemy jeszcze w tym roku [filmy]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.