Na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarto łącznice Stargard–Kołbaskowo i Gdańsk–Stargard. Zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca jest przejezdna. To oznacza, że cały układ drogowy przebudowanego obiektu jest dostępny dla kierowców.
Przebudowany węzeł Szczecin Kijewo. Fot. GDDKiA
- Przebudowa węzła przedłużyła się ze względu na rozstanie w pierwszym wykonawcą
- Trasę otwarto przed terminem zakończenia inwestycji planowanym na 18 lipca
- Wzrosła przepustowość, poprawił komfort przejazdów
Powiększony węzeł zgodny ze współczesnymi standardami
Łącznice zyskały łagodniejsze łuki, pasy włączeń i wyłączeń stały się normatywne. Nowe wiadukty i jezdnie zbiorczo-rozprowadzające w ciągu autostrady A6 umożliwiły zwiększenie przepustowości i poprawę komfortu przejazdu.
Ze względu na prace wykończeniowe i porządkowe jeszcze przez dwa tygodnie będą obowiązywać ograniczenia prędkości. M.in. na łącznicy Stargard–Kołbaskowo zostanie zlikwidowany zjazd na zaplecze budowy.
Wcześniej, w kwietniu, otwarto wiadukt nad autostradą A6 w ciągu DK10. Od początku czerwca przejazd A6 stał się możliwy w pełnym przekroju (dwie dwupasowe jezdnie). Od 23 czerwca, po otwarciu ostatnich łącznic, węzeł jest dostępny w całości. Oficjalny termin zakończenia inwestycji to 18 lipca, ale trasa została udrożniona przed wakacjami.
Węzeł Kijewo – otwarta łącznica Gdańsk-Stargard. Fot. GDDKiA
Ważny obiekt drogowy
Węzeł Szczecin Kijewo łączy autostradę A6 z drogą krajową DK10 oraz Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Powstał w latach 30. XX w., a przebudowano go w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.
Zakończona rozbudowa to nowe, szersze wiadukty, pod którymi, poza autostradą znalazły się jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię zastąpiono bitumiczną. Łuki stały się łagodniejsze, dobudowano brakujące pasy włączeń i wyłączeń.
Rozbudowany węzeł Szczecin Kijewo. Fot. GDDKiA
Komplikacje na budowie
Pierwotnie wykonawcą była już nieistniejąca spółka Energopol Szczecin, z którą rozstano się jesienią 2019 r. z powodu niezrealizowania prac (tylko 20% zaawansowania). Po inwentaryzacji prac zadanie podzielono na kilka mniejszych, przede wszystkim dla ukończenia budowy wiaduktu nad A6, kluczowego dla całej inwestycji.
Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie 109,76 mln zł. Dotyczyło całej przebudowy autostrady A6 Szczecin Kijewo–Rzęśnica.
Przeczytaj także: Autostrada A4 – siedem ofert na projekt rozbudowy obwodnicy Krakowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.