Zaawansowanie robót przy budowie węzła Warszawa Wschód na drodze ekspresowej S17 wynosi już 90%. Kończy się układanie nawierzchni betonowej, toczą się prace bitumiczne na drogach lokalnych, ruszyła rozbiórka ostatnich metrów dawnej DK2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szacuje, że otwarcie trasy nastąpi jesienią 2022 r.
Droga pod węzłem S17 Warszawa Wschód. Fot. GDDKiA
- Odcinek S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy ma 2,5 km długości
- W przyszłości zostanie połączony z drogą ekspresową S8
- Umowę na projekt i budowę podpisano w listopadzie 2017 r.
Trzypoziomowy węzeł drogowy
Długość odcinka drogi ekspresowej S17 między węzłami Warszawa Wschód (Zakręt) a Lubelska wynosi około 2,5 km. Ten pierwszy to trzypoziomowy obiekt, który pozwoli na jazdę we wszystkich kierunkach. Na poziomie -1 znajduje się jezdnia z dwoma pasami ruchu obsługująca trasę Warszawa–Mińsk Mazowiecki. Wyżej powstaje rondo, z którego będzie można wjechać na łącznice węzła. wjechać na łącznice węzła. Pod nim trwa budowa przejść podziemnych dla pieszych i rowerzystów.
Na górze (poziom +1) poprowadzono drogę ekspresową S17 – fragment Wschodniej Obwodnicy Warszawy. W przyszłości będzie połączony z trasą S8 na wysokości Marek.
Fot. GDDKiA
Postęp robót
Na budowie w grudniu 2021 r. otwarto kładkę dla pieszych. W marcu 2022 r. wiadukt w ciągu ul. Zagórskiej. Aktualnie budowane są 100-metrowe estakady w ciągu trasy głównej oraz konstrukcje oporowe w ciągu DK2. Na tej trasie rozpoczęto rozbiórkę starej nawierzchni, wzdłuż niej stawiane są ekrany dźwiękochłonne.
Kończy się układanie nawierzchni betonowej jezdni głównej, na drogach lokalnych pojawia się nawierzchnia bitumiczna. Prace branżowe obejmują wykonanie kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, urządzeń melioracyjnych.
Podczas pracy użyto około 3 tys. ton stali, a na nawierzchnię drogi i obiekty inżynieryjne wykorzystano niemal 60 tys. m3 betonu.
Możliwe opóźnienia
Kontrakt na zaprojektowanie i budowę odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy podpisano 22 listopada 2017 r. z firmą Warbud. Jego wartość to około 240,6 mln zł.
Jak informuje GDDKiA w procedowaniu są roszczenia wykonawcy, w których oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Dotyczą one np. długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID oraz procesu uzgadniania i przebudowy kolizji uzbrojenia terenu. Termin może zostać przesunięty w sytuacji gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót.
Przeczytaj także: Wyrobiska górnicze zatrzymają budowę drogi S7?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.