• Autostrady w Polsce są pod zarządem GDDKiA lub koncesjonariuszy
 • Trwa budowa ostatniego odcinka A1
 • Szersze będą autostrady A2 i A4

Aktualnie budowy toczą się na odcinkach autostrad A1, A2 i A18, ponadto opracowywane są plany rozbudowy A4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że w realizacji jest 196 km autostrad w Polsce, a kolejnych ponad 30 km znajduje się na etapie przygotowania.

Docelowa mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce – POBIERZ

Autostrada A1

 • w eksploatacji 539,9 km, w tym za 331 km odpowiada GDDKiA, a 152 km ma koncesjonariusza: Gdańsk (Rusocin)–Toruń (Toruń Południe)
 • w realizacji: 24,2 km
 • łącznie: 564,1 km

Obecnie trwa budowa ostatniego odcinka autostrady A1. Fragment Piotrków Trybunalski–Kamieńskiem ma być gotowy jeszcze w tym roku. Oddanie go do użytku będzie równoznaczne z zakończeniem budowy autostrady A1 na terenie Polski. Prowadzone będą jednak jeszcze inne prace. W styczniu br. minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla rozbudowy (poszerzenia) autostrady A1 od węzła Włocławek Północ do węzła Toruń Południe.

Autostrada A2

 • w eksploatacji 487,5 km, w tym za 232,5 km odpowiada GDDKiA (99 km Konin–Stryków płatne), a 255 km (z czego 238 km płatne) ma koncesjonariusza: Konin–Świecko
 • w realizacji: 100,8 km
 • w przygotowaniu: 32,3 km
 • łącznie: 620,6 km

Od grudnia 2021 r. trwa budowa odcinków A2 Kałuszyn–Groszki i Gręzów–Siedlce Zachód. Oba mają być przejezdne jesienią 2023 r. W przypadku fragmentu Groszki–Gręzów, który powinien być gotowy latem 2024 r., GDDKiA czeka na ZRID.

Poza tym na ZRID oczekują także wykonawcy czterech odcinków autostrady A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Ten szlak ma być oddany do końca 2024 r.

Również na etapie pozyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej jest odcinek A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki). Przy czym w tym wypadku teraz toczy się procedura „projektuj”. Kolejnym krokiem po otrzymaniu ZRID będzie ogłoszenie przetargu w formule „buduj”. 

GDDKiA przygotowuje się także do poszerzenia autostrady A2 między Łodzią i Warszawą. Łącznie to 89 km.

Autostrada A4

 • w eksploatacji 667 km, w tym za 606 km odpowiada GDDKiA (162,4 km płatne Wrocław–Sośnica) a 61 km (Katowice–Kraków) ma koncesjonariusza

Aktualnie opracowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów o długości 80 km. Powstaje także dokumentacja na potrzeby rozbudowy A4 od Krzyżowej. 36 km zostanie zmodernizowane w istniejącym śladzie, a jezdnie mają mieć trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny.

Autostrada A4 będzie rozbudowana także na odcinku stanowiącym obwodnicę Krakowa.


Poza tym prowadzony jest remont autostrady A4 na odcinku pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego.

Autostrady A6 i A8

 • A8 – w eksploatacji 22,7 km
 • A6 – w eksploatacji 28,8 km

Choć autostrady A6 i A8 są już w całości dostępne, to inwestycji nie brakuje. Autostradowa Obwodnica Wrocławia (A8) ma zostać wyposażona w jednolity, zintegrowany system teleinformatyczny. Z kolei A6, w Kołbaskowie niedaleko granicy z Niemcami, zyska wiadukt.


Na całej poniemieckiej autostradzie A6 zamiast płyt betonowych jest już nowa nawierzchnia bitumiczna. Obecnie kończą się prace przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo.

Autostrada A18

 • w realizacji: 71,5 km (przebudowa jezdni południowej)
 • łącznie: 71,5 km

Od 2006 r. kierowcy jadący między Olszyną i Golnicami mają do dyspozycji nową, betonową północną jezdnię przyszłej A18. Aktualnie, w drugim etapie prac, znika 70 km starej, pamiętającej jeszcze II wojnę światową, betonowej jezdni południowej. Cały, 70 km fragment autostrady A18 jest na etapie realizacji. Roboty podzielono na cztery odcinki, a wszystko ma być gotowe w II połowie 2023 r.

Po co nam autostrady w Polsce?

Efektem bliskości autostrady jest powstawanie nowych przedsiębiorstw (a tym samym miejsc pracy) w miejscowościach, które mają do niej dostęp. Inwestycje tak wielkie, jak budowa autostrad, mają bardzo duży wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą. Ważny jest także aspekt bezpieczeństwa podróży, które znacząco wzrasta wraz z budową systemu nowoczesnych dróg.

Docelowo, razem z planowaną A50, łączna długość wszystkich autostrad w Polsce ma wynieść 2100 km. A50 będzie mieć 100 km długości, przejmie ruch tranzytowy z drogi ekspresowej S2. Oddanie jej do użytku przewidziano na 2027 r.

Zobacz nasz serwis specjalny AUTOSTRADY W POLSCE