Partnerzy portalu

Autostrada A1 – ułożono nawierzchnię betonową na jezdni do Katowic

Opublikowano: 09-09-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o zakończeniu układania nawierzchni betonowej na prowadzącej w kierunku Katowic jezdni autostrady A1 na odcinku Piotrków Trybunalski–Kamieńsk. Zakończono kolejny etap robót.


Ułożono nawierzchnię betonową na jezdni w kierunku Katowic autostrady A1. Fot. GDDKiA Ułożono nawierzchnię betonową na jezdni w kierunku Katowic autostrady A1. Fot. GDDKiA

Teraz przez około miesiąc beton będzie twardniał. Potem dojdzie do uszczelnienia nacięć dylatacyjnych w betonie i następnie wykonania oznakowania poziomego. W tym czasie na obiektach inżynieryjnych układana będzie nawierzchnia bitumiczna, a w pasie rozdziału rozpocznie się montaż barier energochłonnych.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Po ukończeniu tych robót, zamontowaniu ekranów akustycznych oraz oznakowania pionowego, kierowcy będą jeździć w obie strony pełnym przekrojem jezdni – po trzy pasy ruchu. Na całym liczącym pond 24 km odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem powinno to nastąpić przed końcem 2022 r. Wcześniej otwarte zostaną 7-kilometrowy odcinek od Piotrkowa Trybunalskiego do Woli Krzysztoporskiej oraz fragment o długości prawie 1 km na wysokości węzła Kamieńsk.

Na autostradzie A1 wciąż będą trwały prace. Do czasu ich ukończenia prędkość będzie ograniczona do 100 km/godz. Odcinek Piotrków Trybunalski–Kamieńsk jest ostatnim z pięciu fragmentów A1 powstającej między Tuszynem i Częstochową. Gdy będzie gotowy A1 stanie się jedną całością.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Koszty budowy 81 km A1 Tuszyn–Piotrków Trybunalski oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do obwodnicy Częstochowy przekracza 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu to 3,5 mld zł, w tym 1,7 mld zł to dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: S7: przygotowania do budowy odcinka Modlin–Czosnów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia