Partnerzy portalu

Brooklińska ekspresówka „zejdzie pod ziemię”?

Opublikowano: 14-04-2019 Źródło: dezeen.com
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Droga ekspresowa BQE, poprowadzona pomiędzy nowojorskimi dzielnicami Brooklyn i Qeens, na znacznym odcinku przekroczyła już planowany czas eksploatacji, i to niemal o ćwierć wieku. Każdego dnia jej stan się pogarsza z uwagi na infiltrację przez wodę, sól drogową, a przede wszystkim codzienny przejazd około 150 tys. pojazdów. Mowa o trzypiętrowym odcinku w pobliżu Brooklyn Bridge Park. Studio architektoniczne BIG zaprojektowało ciekawą alternatywę dla tej trasy.


Projekt przeniesienia ruchu z drogi ekspresowej pod ziemię. Źródło: BIG Projekt przeniesienia ruchu z drogi ekspresowej pod ziemię. Źródło: BIG

Zgodnie z projektem Brooklyn–Queens Expressway (BQE) zmienić ma się w Brooklyn­–Queens Park (BQP). Sercem projektu jest niemal 2,5-kilometrowy odcinek drogi przecinający historyczną część dzielnicy, Brooklyn Heights, tuż przy jej centrum.

Propozycja przygotowana przez BIG obejmuje obszar 50 tys. m2. W zamyśle architektów należy nie tylko zmodernizować infrastrukturę transportową, ale przede wszystkim przywrócić tym terenom funkcję rekreacyjną. Jak zauważyli, kiedyś zabudowania mieszkalne perfekcyjnie przechodziły w tereny zielone – warto byłoby zatem powrócić do tego projektu i przywrócić mieszkańcom możliwość kontaktu z naturą.

BQE powstała w latach 50. ub.w. łączy nie tylko Brooklyn i Queens, ale też niezliczone mosty prowadzące dalej na Manhattan. Oficjalnie figuruje jako droga międzystanowa nr 278.

Tak kiedyś wyglądała BQE. Źródło: BIG

Tak kiedyś wyglądała BQE. Źródło: BIG

Architekci, świadomi ogromnego natężenia ruchu na tej trasie, zaproponowali, aby przenieść ją pod ziemię ­– bez konieczności drążenia tunelu. Najniższe „piętro” obecnie funkcjonującej drogi mogłoby zostać „przykryte” dachem, bez szkody dla obecnego ukształtowania terenu. Dwoma osobnymi nitkami miałyby zostać poprowadzone po trzy pasy w każdym z kierunków.

Jeśli chodzi o wyższe piętra, przygotowano kilka opcji ich zagospodarowania, obejmujących budowę mieszkań bądź sklepów, ewentualnie parkingu lub też utworzenie ścianki wspinaczkowej. Całość miałaby płynnie przechodzić w Brooklyn Bridge Park.

Różne projekty modernizacji BQE. Źródło: BIG

Różne projekty modernizacji BQE. Źródło: BIG

Na powierzchni ziemi przewidziano drogę dojazdową oraz, opcjonalnie, linię lekkiej kolei.

Obecnie wszystkie warianty tego projektu, a także pomysł urzędników na modernizację tej trasy (budowa drogi w formie estakady) są poddawane dyskusji. Nie wiadomo, kiedy podjęta zostanie decyzja co do przyszłości BQE.

Przeczytaj także: Koreę Południową i Koreę Północną znów połączy sieć dróg

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.