W dniach 23–24 października odbyła się debata pn. „Dokąd dojedziemy? Wizja infrastruktury drogowej w Polsce w roku 2020. Inwestycje w nowej perspektywie finansowej UE 2014–2020. Oczekiwania i realia”. Zorganizowało ją Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w czasie warszawskich targów Infrastruktura. Podczas spotkania uczestnicy debaty rozmawiali o głównych założeniach dla nowych inwestycji drogowych finansowanych z budżetu 2014–2020.
Fot. inzynieria.com
W ciągu 6 lat zbudowano 2500 km dróg krajowych
Jak powiedział szef resortu infrastruktury, Sławomir Nowak, „Rok 2013 jest rokiem przełomu. Kończymy większość kontraktów drogowych rozpoczętych w ramach tzw. starej perspektywy i starego Krajowego Programu Budowy Dróg i Autostrad z perspektywą do roku 2015, jednocześnie płynnie wchodzimy w nową perspektywę”. Jak dodał, od 6 lat Polska jest w budowie. Zbudowanych zostało 2500 km nowych dróg krajowych, wyremontowanych zostało kilkanaście tysięcy dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Teraz w budowie jest ponad 600 km dróg. Polska jest obecnie na 6. miejscu w Europie, jeśli chodzi o łączną długość dróg szybkiego ruchu. Gonimy Europę – podaje MTBiGM.
Jak powiedział Nowak, bardzo ważne będzie to, by nie wpaść w dołek inwestycyjny i nie tracić czasu. Podkreślił, że właśnie w tym celu uchwalony został załącznik nr 5 do Krajowego Programu Budowy Dróg, do którego wpisano budowę ponad 700 km nowych dróg ekspresowych. Kolejnym z ważnych dokumentów jest Załącznik nr 6 obejmujący 12 dużych i ważnych obwodnic.
Ponad 2800 km sieci dróg ekspresowych i około 1800 km autostrad do 2020 r.
Sekretarz Stanu w MTBiGM Zbigniew Rynasiewicz mówił, że trwają już prace nad nowym programem budowy dróg krajowych, który ma uwzględniać zapisy Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu. Integralną częścią nowego programu będą również inwestycje wpisane już do załączników 5 i 6 do PBDK. Zgodnie z ustaleniami z Komisją Europejską, chcemy dokończyć sieć dróg ekspresowych i powiązać ją z siecią autostrad – chodzi o drogi S3, S5, S6, S7, S8, S17, S19 i S61. W 2020 r. chcemy mieć w Polsce ponad 2800 km sieci dróg ekspresowych i około 1800 km autostrad, to będzie efekt w miarę spójnej sieci dróg w Polsce - informuje resort transportu.
W debacie brali też udział m.in. przedstawiciele wykonawców i GDDKiA. Strony dyskutowały na temat współpracy przy realizacji inwestycji drogowych. W grupach roboczych omawiano najbardziej istotne kwestie w oparciu o postulaty i doświadczenia z procesu inwestycyjnego. Niebawem efekty tych rozmów w formie zapisów będą udostępnione przez GDDKiA na stronach internetowych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.