Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała o zerwaniu umowy na wykonanie dwóch odcinków autostrad (A1 Stryków-Tuszyn i A4 Rzeszów-Jarosław). Przyczyną są duże opóźnienia w realizacji prac. Niebawem GDDKiA wybierze nowych wykonawców niedokończonych odcinków.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2013 r. GDDKiA wypowiedziała umowę konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Doprastav na budowę odcinka drogi ekspresowej S69 Bielsko Biała - Żywiec – Zwardoń.

Zobacz: GDDKiA zerwała umowę z wykonawcą S69

Poniżej prezentujemy komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczący zmiany wykonawców autostrad A1 i A4:

Dotychczasowy wykonawca odcinków autostrady A1 Stryków - Tuszyn oraz A4 Rzeszów - Jarosław,  Polimex Mostostal doprowadził do bardzo dużych opóźnień kontraktowych na obu odcinkach, co uniemożliwia zakończenie przez tę firmę obu budów. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o szybkim ogłoszeniu postępowań przetargowych na wybór nowych wykonawców w celu jak najszybszego oddania do użytku kierowców obu odcinków autostradowych.

Jednocześnie informujemy, że w związku tą sytuacją nie istnieje żadne ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na budowę dróg w Polsce.

Odcinek A4 Rzeszów-Jarosław jest ukończony w niemal 69%. Szybkie przeprowadzenie postępowania przetargowego, wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy na dokończenie budowy daje możliwość zakończenia inwestycji w czasie gwarantującym pełne wykorzystanie przyznanych funduszy europejskich. Budowa A1 Stryków-Tuszyn nie jest realizowana przy wsparciu środków UE.