• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Podpisano umowę na budowę kolejnego odcinka trasy Via Carpatia

Opublikowano: 10-08-2018 Źródło: GDDKiA

9 sierpnia br. sygnowano kontrakt na realizację podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Podgórze (z węzłem) do węzła Kamień (bez węzła), o długości około 10,5 km. Inwestycję zrealizuje firma Budimex za kwotę brutto 333 520 613,12 zł , w terminie 34 miesięcy.


Budimex wybuduje kolejny odcinek trasy Via Carpatia. Fot. Stockr Budimex wybuduje kolejny odcinek trasy Via Carpatia. Fot. Stockr

Dzisiaj rozpoczynamy realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19. Jak wielokrotnie podkreśla minister Adamczyk, Via Carpatia to droga życia dla Polski Wschodniej. Każda podpisana umowa przybliża nas do podróżowania bezpiecznie i komfortowo na kierunku północ–południe – powiedział wiceminister infrastruktury, Marek Chodkiewicz.

Jak przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zadaniem wykonawcy prowadzącego inwestycję w systemie „projektuj i buduj” będzie zaprojektowanie odcinka drogi ekspresowej S19, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem.

Zadanie dotyczące budowy odcinka S19 Podgórze–Kamień jest częścią dużego przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 Nisko Południe–Sokołów Małopolski Północ.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Ten 30-kilometrowy odcinek został podzielony na trzy zadania realizacyjne:

  • Zadanie A – Nisko Południe–Podgórze (długość około 11,5 km),
  • Zadanie B – Podgórze–Kamień (długość około 10,5 km),
  • Zadanie C – Kamień–Sokołów Małopolski Północ (długość około 7,9 km).

Początek odcinka ujętego w zadaniu B przyjęto przed węzłem Podgórze, gdzie przecina się trasa drogi ekspresowej z DW861. Następnie trasa drogi ekspresowej omija kompleks leśny od strony wschodniej, zmienia kierunek na południowo-zachodni i na granicy trzech powiatów, tj. niżańskiego, leżajskiego i rzeszowskiego, przecina drogę powiatową nr DP1084 R w sąsiedztwie miejscowości Wólka Łętowska, tworząc węzeł Nowy Kamień. Następnie, biegnąc w kierunku zachodnim, przecina istniejąca drogę nr 19 i tworzy węzeł Kamień, przed którym kończy się zadanie B – wyjaśnia GDDKiA.    

Zakres prac obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas ruchu, z drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg, wraz z usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą, urządzeniami ochrony środowiska, tj. ekranami akustycznymi, urządzeniami podczyszczania wód opadowych, ogrodzeniami i przejściami dla zwierząt oraz pasami zieleni dogęszczającej.

W ramach realizacji tej inwestycji planowana jest budowa pięciu mostów, ośmiu wiaduktów (w tym pełniących również funkcję przejścia dla zwierząt dużych i średnich dołem), jednego przejścia dla zwierząt górą oraz pięciu przepustów z funkcją ekologiczną.

Na przedmiotowym odcinku drogi przewidywana jest również budowa dwóch węzłów drogowych (wraz z niezbędnym przełożeniem/przebudową dróg dochodzących do w/w węzłów):

  • Podgórze, typ karo, z jednym centralnym rondem;
  • Nowy Kamień, typ karo, z dwoma rondami.   

Realizacja S19 na Podkarpaciu

30,1 km jest już w użytkowaniu, dla 85,1 km powstaje koncepcja programowa, 34,8 km jest w realizacji w trybie „projektuj i buduj”, dla 19,4 km rozpisano przetargi.

Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie kierowcom do ruchu drogi ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem planowane jest na 2021 r. 

Odcinek od węzła Podgórze (z węzłem) do węzła Kamień (bez węzła) będzie stanowił część szlaku Via Carpatia łączącego nie tylko północną i południową granicę Polski, ale również kraje bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Poprowadzony ma być z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

S19 na samym Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Via Carpatia na terenie całej Polski osiągnie długość około 760 km; poprowadzona będzie głównie po śladzie drogi ekspresowej S19, ale też S8, S17, S61. Na polskim odcinku wybudowane zostaną też cztery tunele drogowe.

Przeczytaj także: S7 Lubień–Rabka Zdrój: kierowcy wjadą na pierwszy wiadukt

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!