W ramach inwestycji powstać ma droga o długości 9,7 km. Nowa jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, 2,5-metrowy pas awaryjny oraz pas dzielący. Trasa prowadzić będzie od węzła dwujezdniowego S1 i drogi krajowej nr 86 w miejscowości Podwarpie do węzła Lotnisko (droga nr 913). Wszystko ma być gotowe wiosną 2021 r.

Realizacją wartej blisko 122 mln zł inwestycji zajmie się konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau. To już trzeci wybór inwestora, który przez ponad dwa lata nie mógł znaleźć wykonawcy tej inwestycji. W pierwszym przetargu za najkorzystniejszą ofertę uznano propozycję firmy Mostostal Warszawa, jednak spółka nie zdecydowała się na realizację przedsięwzięcia. Z uwagi na fakt, iż żaden z pozostałych oferentów nie był zainteresowany podjęciem prac, GDDKiA ogłosiła drugi przetarg. Tym razem jako wykonawcę wybrano konsorcjum Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Banimex oraz firm Azi-Bud i Duna Aszfalt Út-és Mélyépitō Kft. Od decyzji tej wniesiono jednak odwołanie, wskutek czego inwestor dokonał ponownej oceny ofert. Ostatecznie wykonawcą zostało konsorcjum z Rubau Polska na czele.

Droga ekspresowa S1 prowadzi przez dwa województwa – śląskie i małopolskie. Docelowo ma mieć 142 km długości. Standard drogi ekspresowej mają obecnie ww. jezdnia na trasie Pyrzowice–Podwarpie, a także odcinki Dąbrowa Górnicza–Tychy, Bielsko-Biała–Przybędza oraz Milówka–Zwardoń.

Przeczytaj także: Kto wykona obejście Węgierskiej Górki?