Wybrano najkorzystniejszą ofertę na opracowanie projektu i budowę drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza–Milówka, który ma stanowić obejście Węgierskiej Górki (woj. śląskie). Mimo iż fragment „ekspresówki” będzie miał „zaledwie” 8,5 km, jego budowa będzie sporym wyzwaniem. Droga ma bowiem prowadzić przez liczne obiekty inżynierskie, w tym tunele drogowe pod masywami górskimi.
Obejście Węgierskiej Górki ma być gotowe w 2020 r. Fot. iMoved Studio
Za najkorzystniejszą ofertę złożoną w postępowaniu uznano propozycję firmy Toto S.p.A. Construzioni Generali z Włoch. Jej wartość – ponad 1,8 mld zł brutto – była najniższa z siedmiu ofert przetargowych. Spółka zaproponowała, że zadanie wykona w 34 miesiące (nie licząc okresów zimowych do etapu robót budowlanych).
Jeśli od wyników przetargu nie będzie odwołań, a przekazana do kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dokumentacja otrzyma pozytywną opinię, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w styczniu 2019 r.
Obejście Węgierskiej Górki powstanie w ramach budowy odcinka S1 Bielsko-Biała–Żywiec–Zwardoń (granica polsko-słowacka). Dla korzystających z tej trasy kierowców oraz mieszkańców Węgierskiej Górki oraz Milówki (przez te miejscowości przeprowadzona jest aktualnie droga) to wyczekana inwestycja. Niedawno otwarty odcinek autostrady A3 na Słowacji znacząco zwiększył ruch tranzytowy w tym rejonie. Odciążenie całej trasy oraz ww. miejscowości jest kluczowe dla poprawy jakości jazdy i komfortu życia mieszkańców.
Na razie jednak muszą oni uzbroić się w cierpliwość – realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie należała do prostych. Jedno z największych wyzwań to budowa dwóch tuneli drogowych. Pierwszy powstanie pod masywem Barania Góra. Składać się mają na niego dwie nitki o długościach 834 m (w kierunku Zwardonia) i 807 m (w stronę Żywca). Drugi zostanie wybudowany pod masywem Białożyński Groń. Tu nawy będą miały, odpowiednio, 984 m i 975 m. Oba obiekty powstaną metodą górniczą. Oprócz tego w planach jest budowa estakad nad dolinami potoków górskich oraz dróg dojazdowych. Wszystko ma być gotowe w 2020 r.
Toto S.p.A Costruzioni Generali to włoskie przedsiębiorstwo, działające na rynku budowlanym od ponad 50 lat. Realizuje kontrakty w wielu krajach całego świata. Specjalizuje się w budowie tuneli z wykorzystaniem zarówno metod tradycyjnych, jak i przy użyciu maszyn takich jak TBM (ang. Tunnel Boring Machine), ale prowadzi także prace związane z budową innych obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów drogowych.
W Polsce firma jest odpowiedzialna m.in. za budowę odcinka S61 Łomża–Kolno, a także S5 Poznań–Wronczyn. W realizacji tego drugiego kontraktu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zanotowała spore opóźnienie. Odcinek miał być gotowy już w ubiegłym roku, jednak inwestor nie mógł wyegzekwować od wykonawcy realizacji wynikających z umowy zobowiązań. Pracownicy zeszli nawet na jakiś czas z placu budowy, nieoficjalnie mówiło się także o problemach finansowych, z którymi boryka się włoska firma. Ostatecznie prace budowlane w tej części S5 są finalizowane – droga ma być oddana do eksploatacji do końca br.
Przeczytaj także: Co dalej z budową S5 k. Poznania?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.