Za najkorzystniejszą ofertę złożoną w postępowaniu uznano propozycję firmy Toto S.p.A. Construzioni Generali z Włoch. Jej wartość – ponad 1,8 mld zł brutto – była najniższa z siedmiu ofert przetargowych. Spółka zaproponowała, że zadanie wykona w 34 miesiące (nie licząc okresów zimowych do etapu robót budowlanych).


Jeśli od wyników przetargu nie będzie odwołań, a przekazana do kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych dokumentacja otrzyma pozytywną opinię, umowa z wykonawcą zostanie podpisana w styczniu 2019 r.

Obejście Węgierskiej Górki powstanie w ramach budowy odcinka S1 Bielsko-Biała–Żywiec–Zwardoń (granica polsko-słowacka). Dla korzystających z tej trasy kierowców oraz mieszkańców Węgierskiej Górki oraz Milówki (przez te miejscowości przeprowadzona jest aktualnie droga) to wyczekana inwestycja. Niedawno otwarty odcinek autostrady A3 na Słowacji znacząco zwiększył ruch tranzytowy w tym rejonie. Odciążenie całej trasy oraz ww. miejscowości jest kluczowe dla poprawy jakości jazdy i komfortu życia mieszkańców.

Na razie jednak muszą oni uzbroić się w cierpliwość – realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie należała do prostych. Jedno z największych wyzwań to budowa dwóch tuneli drogowych. Pierwszy powstanie pod masywem Barania Góra. Składać się mają na niego dwie nitki o długościach 834 m (w kierunku Zwardonia) i 807 m (w stronę Żywca). Drugi zostanie wybudowany pod masywem Białożyński Groń. Tu nawy będą miały, odpowiednio, 984 m i 975 m. Oba obiekty powstaną metodą górniczą. Oprócz tego w planach jest budowa estakad nad dolinami potoków górskich oraz dróg dojazdowych. Wszystko ma być gotowe w 2020 r.


Toto S.p.A Costruzioni Generali to włoskie przedsiębiorstwo, działające na rynku budowlanym od ponad 50 lat. Realizuje kontrakty w wielu krajach całego świata. Specjalizuje się w budowie tuneli z wykorzystaniem zarówno metod tradycyjnych, jak i przy użyciu maszyn takich jak TBM (ang. Tunnel Boring Machine), ale prowadzi także prace związane z budową innych obiektów inżynieryjnych, w tym mostów i wiaduktów drogowych.


W Polsce firma jest odpowiedzialna m.in. za budowę odcinka S61 Łomża–Kolno, a także S5 Poznań–Wronczyn. W realizacji tego drugiego kontraktu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zanotowała spore opóźnienie. Odcinek miał być gotowy już w ubiegłym roku, jednak inwestor nie mógł wyegzekwować od wykonawcy realizacji wynikających z umowy zobowiązań. Pracownicy zeszli nawet na jakiś czas z placu budowy, nieoficjalnie mówiło się także o problemach finansowych, z którymi boryka się włoska firma. Ostatecznie prace budowlane w tej części S5 są finalizowane – droga ma być oddana do eksploatacji do końca br.

Przeczytaj także: Co dalej z budową S5 k. Poznania?