11 stycznia br. sygnowano kontrakt na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z dokumentacją związaną z rozpoznaniem podłoża gruntowego dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6.
Coraz bliżej budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Fot. art08/Adobe Stock
To ważny krok w budowie ponad 50-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej – Zachodniej Obwodnicy Szczecina – podkreślił wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Umowę, opiewającą na 14,64 mln zł, podpisano z firmą Transprojekt Gdański sp. z o.o. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na wykonanie przedmiotu umowy.
Dokumentacja ta jest kluczowa dla dokładniejszego oszacowania kosztów realizacji inwestycji i możliwych rozwiązań technicznych – powiedział Łukasz Lendner dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Źródło: GDDKiA
W ramach zleconego zadania projekt obwodnicy zostanie opracowany w znacznie większej szczegółowości niż w istniejącej dokumentacji studialnej. Wykonany zostanie też bardzo szeroki zakres badań geologicznych, tak aby poznać szczegółowo budowę podłoża. Oczekujemy od wykonawcy sprawnego i rzetelnego wykonania badań i dokumentacji, na pewno na każdym etapie będziemy szczegółowo weryfikować otrzymane materiały, ponieważ będą one kluczowe dla uniknięcia problemów na etapie realizacji robót – dodał Lendner.
Dokumentacja pozwoli na uszczegółowienie spisanych w decyzji środowiskowej rozwiązań projektowych. Dokładnie zostaną też opracowane rozwiązania w rejonie węzłów drogowych i przecięć z innymi drogami. Na nowo zostaną uzyskane uzgodnienia od samorządów, zarządców dróg, gestorów sieci i urządzeń, które przetnie obwodnica. Wykonany zostanie bardzo szeroki zakres badań geologicznych. Badania będą obejmowały wykonanie tomografii elektrooporowej, która da obraz układu warstw podłoża na całej długości inwestycji.
W ramach badań zostanie zrealizowanych około 4,3 tys. wierceń na trasie i przy obiektach o łącznej długości około 38 km i około 2 tys. sondowań. Wiercenia w pobliżu planowanego tunelu przez Odrę będą sięgać głębokości 50 m. Badania te pozwolą miedzy innymi na określenie zakresu koniecznych wzmocnień podłoża i sposobu posadowienia obiektów inżynierskich.
Według wstępnych planów tunel pod Odrą w Policach ma mieć 1,7 km długości; zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m. Dzięki przeprawie tunelowej kierowcy pokonujący trasę Police–Goleniów skrócą podróż o 40 km. Zachodnia Obwodnica Szczecina od północy i zachodu ominie aglomerację szczecińską przechodząc pod rzeką Odrą dwururowym tunelem w rejonie Polic. Początkiem inwestycji od zachodu będzie węzeł zintegrowany Kołbaskowo na przecięciu z autostradą A6, natomiast końcem węzeł Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6 – tłumaczy GDDKiA. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa-wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta.
Inwestycja planowana jest do realizacji w formule PPP.
Zobacz także: Tunele w Polsce [ranking]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.