Partnerzy portalu

Budowa drugiego odcinka Via Baltica rozpoczęta

Opublikowano: 28-08-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) poinformowała o rozpoczęciu budowy 17-kilometrowego odcinka S61 pomiędzy węzłem Śniadowo nieopodal granicy z woj. mazowieckim a węzłem Łomża Południe.


Rozpoczęto budowę drugiego odcinka Via Baltica. Fot. GDDKiA Rozpoczęto budowę drugiego odcinka Via Baltica. Fot. GDDKiA
  • Za 380 mln zł firma Polaqua wybuduje 17-kilometrowy odcinek drogi S61
  • Trasa połączy węzeł Śniadowo z węzłem Łomża Południe
  • Zakończenie budowy przewidziano na I kw. 2021 r.

To drugi odcinek międzynarodowego korytarza komunikacyjnego łączącego kraje bałtyckie z Europą Zachodnią. W budowie od października 2018 r. jest już druga nitka obwodnicy Szczuczyna. Po otrzymaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, wykonawca przystąpił do geodezyjnego wytyczania przebiegu trasy w terenie. Rozpoczęto również budowę dróg technicznych służących do obsługi terenu inwestycji, które po oddaniu S61 będą pełnić rolę dróg obsługujących ruch lokalny. Równolegle ruszyła wycinka drzew, prowadzone jest też rozpoznanie saperskie oraz pierwsze prace ziemne.

Odcinek S61 Śniadowo–Łomża Południe. Źródło: GDDKiA

Odcinek S61 Śniadowo–Łomża Południe. Źródło: GDDKiA


Między węzłem Śniadowo a węzłem Łomża Południe powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym w każdym kierunku. Nawierzchnia wykonana zostanie z betonu cementowego, co wydłuży okres pomiędzy remontami na obciążonej ciężkim ruchem tranzytowym trasie. W ramach robót zostanie wybudowany węzeł Śniadowo łączący S61 z drogą wojewódzką nr 677 Ostów Mazowiecka–Łomża, a także dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP). Wykonawcą prac jest firma Polaqua. Wartość kontraktu to 380,3 mln zł brutto, a zakończenie budowy zaplanowano na I kw. 2021 r.

Prace na budowie drugiego odcinka S61. Fot. GDDKiA

Prace na budowie drugiego odcinka S61. Fot. GDDKiA

Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano już dla odcinka SuwałkiBudzisko (24,5 km), na realizację którego został niedawno ogłoszony przetarg – informuje GDDKiA.

Przeczytaj także: S5 – nowe przetargi po wyrzuceniu Impresa Pizzarotti

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe