Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowuje się do realizacji inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Jako pierwsza, zostanie w ten sposób wybudowana obwodnica metropolii trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6.
Fragment obwodnicy. Fot. Adobe Stock / vladuzn
- Obwodnica metropolii trójmiejskiej ma powstać w formule PPP
- Prywatny partner po wybudowaniu drogi, będzie ją utrzymywał przez 26 lat
- W zamian będzie otrzymywał opłatę za dostępność ze środków budżetowych
Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (OMT) będzie odcinkiem dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 o długości 32,7 km. Wraz nią zaplanowano budowę obwodnicy Żukowa (droga w klasie GP – główna przyspieszona) o długości 6,6 km. W 2020 r. GDDKiA zamierza ogłosić przetarg w trybie dialogu konkurencyjnego i wybrać partnera prywatnego, który zrealizuje projekt OMT w formule „projektuj i buduj”. Zadanie ma zostać wykonane w ciągu 48 miesięcy od podpisania umowy. Wybrany wykonawca zajmie się także utrzymaniem drogi przez 26 lat. W zamian będzie otrzymywał z budżetu państwa tzw. opłatę za dostępność.
PPP polega na realizacji zadań publicznych w oparciu o wieloletnią umowę określającą podział zadań i ryzyk pomiędzy pomiotem publicznym a partnerem prywatnym. Ten ma świadczyć usługę publiczną wykorzystując infrastrukturę publiczną. W zamian otrzymuje wynagrodzenie ze środków budżetowych w różnej formie lub otrzymuje prawo do pobierania opłat od użytkowników danej infrastruktury publicznej w okresie trwania umowy o PPP.
Specyfika umowy o PPP wymaga wielu uzgodnień formalno-prawnych, m.in. z Europejskim Urzędem Statystycznym (EUROSTAT), już na etapie prac przedrealizacyjnych. Obecnie trwa procedura kwalifikacji projektu S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w zakresie długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Uzyskanie pozytywnej opinii EUROSTAT w tym zakresie jest warunkiem koniecznym dla realizacji projektów drogowych w formule PPP – informuje GDDKiA.
Dyrekcja we współpracy z doradcami zewnętrznymi, przygotowuje szereg czynności i opracowań przewidzianych do wykonania przed ogłoszeniem przetargu na wybór partnera prywatnego. Bada też rynek finansowy, by ocenić potencjał sektora prywatnego na sfinansowanie przedsięwzięcia.
Przeczytaj także: Przebudowa Zakopianki: jest umowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.