Wojewoda podkarpacki podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczącą odcinka drogi ekspresowej S19 Rudnik nad Sanem–Nisko Południe o długości około 6,5 km. Na decyzję czekają jeszcze cztery odcinki szlaku Via Carpatia między granicą z woj. lubelskim a Sokołowem Małopolskim.
Istniejący odcinek drogi ekspresowej S19. fot. GDDKiA
- Wydano zgodę na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Rudnik nad Sanem–Nisko Południe
- 6,5 km trasy będzie kosztowało około 196,3 mln zł brutto
- Na drodze powstaną dwa węzły i sześć wiaduktów
ZRID dotyczy odcinka drogi ekspresowej S19, który rozpoczyna się na węźle Rudnik nad Sanem na przecięciu z DK77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Na dalszym etapie trasa będzie położona równolegle do szerokotorowej linii kolejowej LK65, na węźle Nisko Południe skrzyżuje się z istniejącą DK19, a 1 km dalej z LK65.
Węzeł Rudnik nad Sanem. Źródło: GDDKiA
W ramach inwestycji zaplanowano budowę sześciu wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich) i sześciu przepustów (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt), a także dwóch węzłów drogowych: węzeł Rudnik nad Sanem i węzeł Nisko Południe.
Droga ekspresowa S19 w woj. podkarpackim. Źrodło: GDDKiA
6,5-kilometrowy odcinek S19 wybuduje konsorcjum spółek Strabag sp. z o.o. (lider) i Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Wartość kontraktu wynosi około 196,3 mln zł brutto.
Dzięki klauzuli natychmiastowej wykonalności ZRID, wykonawcy zostanie szybko przekazany teren i rozpoczną się prace budowlane.
W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze cztery wnioski o wydanie ZRID – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Pierwsze odcinki powinny być gotowe w połowie 2021 r., a pozostałe rok później. Dojdzie wtedy do połączenia Rzeszowa, przez Lublin, z Warszawą, trasą ekspresową.
W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km i przebiegał będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.
Przeczytaj także: Węzeł Piotrków Trybunalski Południe został zamknięty
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.