Partnerzy portalu

Węzeł Piotrków Trybunalski Południe został zamknięty

Opublikowano: 11-12-2019 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

11 grudnia br. został zamknięty węzeł Piotrków Trybunalski Południe na przecięciu budowanej A1 i drogi krajowej nr 74. Wynika to z nowej fazy budowy autostrady A1 na odcinku Tuszyn–Piotrków Trybunalski. Ruch samochodowy został utrzymany.


Węzeł Piotrków Trybunalski Południe. Fot. GDDKiA Węzeł Piotrków Trybunalski Południe. Fot. GDDKiA
  • Węzeł Piotrków Trybunalski Południe został zamknięty 11 grudnia br.
  • Kierowcy przez półtora roku będą korzystać z objazdu
  • Węzeł zostanie rozebrany i zbudowany od nowa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, ze kierowcy mają do dyspozycji drogę objazdową wokół zamkniętego węzła, która funkcjonuje jak wielkie rondo o nieregularnym kształcie. Ruch na niej odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Po dojeździe do tymczasowego „ronda” trzeba będzie skręcić w prawo i jechać do miejsca, w którym będziemy chcieli je opuścić. Takie rozwiązanie pozwoli na utrzymanie wszystkich kierunków jazdy i zapewni jej płynność – czytamy w komunikacie.


Podróżni jadący od Łodzi mogą zjechać w kierunku Bełchatowa na DK74, pojechać w stronę Częstochowy DK1, skręcić do centrum Piotrkowa Trybunalskiego, a nawet zawrócić do Łodzi. Taka sama sytuacja występuje na pozostałych kierunkach.

Plan objazdu zakniętego węzła. Źródło: GDDKiA

Plan objazdu zakniętego węzła. Źródło: GDDKiA

Jazda po rondzie odbywa się jednym pasem o szerokości 4,5 metra, na łukach poszerzonym do 5,5 m. Wykonano też pobocza z kruszywa. Ma to zapewnić bezproblemową jazdę nawet największym samochodom ciężarowym.

Znaczne odcinki tymczasowego ronda, zostaną w przyszłości wykorzystane jako stałe elementy nowego węzła, w postaci łącznic i dróg serwisowych. Wprowadzana organizacja ruchu będzie obowiązywała około półtora roku. Tyle zajmie rozbiórka starego i budowa nowego węzła.

Wykonawcą tego odcinka jest konsorcjum firm Budimex S.A. (lider) i Strabag Sp. z o.o. Wartość umowy to prawie 479 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to 30 września 2021 r.

Przeczytaj także: Południowa obwodnica Gliwic z dofinansowaniem

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe