• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S11: umowa na budowę odcinka między Koszalinem a Bobolicami

Opublikowano: 07-02-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Podpisano umowę na budowę drogi ekspresowej S11 na odcinku Zegrze Pomorskie–Kłanino. Prace będą toczyć się w formule „zaprojektuj i buduj”. Wartość kontraktu to 478,3 mln zł. Trasa będzie mieć 19,3 km długości. W całości została wyznaczona po nowym przebiegu.


Budowa drogi ekspresowej S11. Fot. Dreamsquare/Shutterstock Budowa drogi ekspresowej S11. Fot. Dreamsquare/Shutterstock
  • Trasa Zegrze Pomorskie–Kłanino powinna być gotowa w IV kwartale 2023 r.
  • Cała S11 połączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem

Zadanie, które będzie realizować firma Mostostal Warszawa, polega na zaprojektowaniu i budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Na pierwszy etap, kończący się uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wykonawca ma 17 miesięcy. Potem, w III kwartale 2021 r., rozpoczną się roboty budowlane, które, zgodnie z zapisami umowy, potrwają 19 miesięcy (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Droga S11 Zegrze Pomorskie–Kłanino (węzeł Koszalin Południe) gotowa ma być w IV kwartale 2023 r. Zacznie się za węzłem Zegrze Pomorskie, który powstanie w ramach odcinka Koszalin–Zegrze Pomorskie. Potem pobiegnie na północ od miejscowości Krępa i Dargiń. Na południe od Kłanina zbliży się do obecnej DK11, gdzie jest węzeł drogowy, na którym skończy się ten odcinek S11.

Opisywany fragment jest pierwszym z trzech planowanych między Koszalinem a Bobolicami o łącznej długości 47,7 km, na który zawarto umowę. W przypadku dwóch pozostałych, obecnie trwają procedury kontrolne w ramach przetargów. Po ich zakończeniu będzie można podpisać umowy. S11 to bardzo ważna trasa dla mieszkańców Pomorza, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego północno–zachodniej Polski. W niedługim czasie podpiszemy kolejne umowy – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

W ramach budowy drogi Koszalin–Bobolice powstaną cztery węzły drogowe, węzeł Koszalin Zachód będzie rozbudowany, do tego wybudowany zostanie łącznik S11 z drogą krajową nr 25.

Cała droga S11 połączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem przez Wielkopolskę. W większości poprowadzona zostanie po nowym śladzie. Pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z szeregu miejscowości przy obecnej DK11, która najbardziej korkuje się w wakacje, kiedy ruch wzrasta nawet trzykrotnie. Dotychczas w ramach tej trasy budowano głównie obwodnice. Gotowe są już drogi obwodowe Poznania, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Szczecinka, a w realizacji znajdują się Olesna i Kępna. W przypadków innych fragmentów tej „ekspresówki” toczą się prace przygotowawcze.

Przeczytaj także: GDDKiA ogłosiła plan przetargów na 2020 r.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.