• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest zastępstwo za Rubau na budowie S7

Opublikowano: 14-02-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Podpisano umowę na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola. To odcinek mający być częścią Południowej Obwodnicy Warszawy, jednocześnie tzw. południowy wylot ze stolicy (trasa Warszawa–Grójec). Poprzedni kontrakt zerwano w maju 2019 r. z winy ówczesnego wykonawcy.


S7 Warszawa–Grójec. Fot. MI S7 Warszawa–Grójec. Fot. MI

W minionym roku odstąpiono od umowy z firmą Rubau Polska i, jak przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), tamta decyzja była poprzedzona wielokrotnymi wezwaniami do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu. Nowym wykonawcą zadania jest firma Polaqua. Wartość aktualnej umowy to 457,3 mln zł. Spółka na realizację zadania ma 26 miesięcy (z wyłączeniem okresu zimowego). Do jej obowiązku należy m.in. kontynuacja (optymalizacja) projektowania, a po wybudowaniu trasy uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie nowej drogi do ruchu. Zakończenie wszystkich prac przewidziano na jesień 2022 r.

Odcinek węzeł Lotnisko–węzeł Lesznowola (z węzłem) ma mieć 6,6 km będzie długości (dwie jezdnie po trzy pasy ruchu). Powstaną dwa węzły drogowe: Zamienie i Lesznowola, a także m.in. osiem wiaduktów i kładka pieszo-rowerowa.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Jeśli chodzi o inne odcinki południowego wylotu z Warszawy w ciągu S7, to w realizacji są kolejne dwa fragmenty: Lesznowola–Tarczyn Północ (14,8 km, uzyskano już decyzje ZRID) oraz Tarczyn Północ–początek obwodnicy Grójca (8 km, prowadzone są roboty).

Jak informuje GDDKiA, po wybudowaniu drogi S7 Warszawa–Grójec kierowcy zyskają nowy wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa. W efekcie podróżujący na południe kraju od Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, a w przyszłości również do Krakowa, dojadą bezkolizyjną drogą ekspresową.

Przeczytaj także: Mazowsze – kiedy ruszy budowa obwodnicy w pobliżu A2?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.