• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ostatni odcinek drogi ekspresowej S7 w Małopolsce. Ogłoszono przetarg

Opublikowano: 30-04-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg w formule „projektuj i buduj” na ostatni w Małopolsce odcinek drogi ekspresowej S7, czyli Miechów–Szczepanowice. To jeden z czterech fragmentów trasy łączącej Kraków z granicą województw małopolskiego i świętokrzyskiego.


S7 na granicy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. Fot. GDDKiA S7 na granicy woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. Fot. GDDKiA
  • Trwa już realizacja trzech z czterech odcinków S7 od Krakowa na północ
  • Trasa z Miechowa do Szczepanowic będzie liczyć 5,3 km
  • Wykonawca będzie miał 39 miesięcy na realizację inwestycji

Postępowanie GDDKiA dotyczy zaprojektowania i zbudowania trasy ekspresowej wraz z obiektami inżynieryjnymi oraz niezbędną infrastrukturą. Zwycięzca przetargu zadba o uzyskanie wszelkich decyzji i zezwoleń umożliwiających przeprowadzenie prac projektowych i budowlanych. Odcinek Miechów–Szczepanowice będzie mieć  długość około 5,3 km.

W trakcie prac dojdzie do przebudowy dróg kolidujących z przebiegiem tego fragmentu S7, powstanie pięć wiaduktów (jeden z nich będzie jednocześnie przejściem dla zwierząt). Dodatkowe elementy to ścieżki pieszo-rowerowe i infrastruktura awaryjna.

S7 Miechów–Szczepanowice. Źródło: GDDKiA S7 Miechów–Szczepanowice. Źródło: GDDKiA

Powstanie system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy: rowy drogowe, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające i zbiorniki retencyjne. Wybudowane zostaną zabezpieczenia akustyczne. Cztery przepusty wraz z ogrodzeniami ochronno-naprowadzającymi umożliwią swobodne przemieszczanie się zwierząt. Zainstalowane zostaną także ekrany przeciwolśnieniowe – informuje GDDKiA.


Infrastruktura teletechniczna, kolejowa, melioracyjna, wodociągowa i energetyczna będzie przebudowana, a teren po zakończeniu prac poddany rekultywacji.

Całość prac, od fazy projektowania po zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie może trwać dłużej niż 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca w trakcie prac budowlanych). Minimalny okres realizacji inwestycji to 36 miesięcy – mogą go zadeklarować oferenci.

Odcinek drogi ekspresowej S7 Miechów–Szczepanowice to jeden z czterech fragmentów trasy z Moczydła do Krakowa liczącej 55,6 km. Pozostałe odcinki to Moczydło–Miechów (18,7 km), Szczepanowice–Widoma (13,1 km) oraz Widoma–Kraków (18,3 km; z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta). Budowa pierwszego z tych trzech odcinków wkrótce się rozpocznie, a jej zakończenie zaplanowano na 2023 r. Na drugim trwają roboty budowlane, zaawansowanie prac jest na poziomie około 30%, a termin realizacji to 2021 r. W przypadku trzeciego odcinka trwa procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Węzeł Szczepanowice. Fot. GDDKiA Węzeł Szczepanowice. Fot. GDDKiA

Przedłużenie prac na etapie przygotowania dokumentacji i uzyskiwania decyzji środowiskowej dla odcinka S7 Miechów–Szczepanowice spowodowane było przez odwołania kierowane do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i sądu przez część mieszkańców Poradowa, niezadowolonych z przebiegów proponowanych wariantów drogi – czytamy w komunikacie.

Budowa S7 w woj. małopolskim ma zakończyć się w połowie 2024 r. Od tego czasu przejazd między stolicami (byłą i aktualną) będzie się odbywał w całości drogą ekspresową, a czas przejazdu wyniesie około 2,5 godz.

Droga ekspresowa S7 jest częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 przebiegającej od Gdańska przez Warszawę do granicy państwa ze Słowacją w miejscowości Chyżne.

Przeczytaj także: Zaczyna się budowa odcinka drogi S7 niedaleko Krakowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia