• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel, most, estakady – jak idzie budowa obwodnicy Warszawy?

Opublikowano: 25-06-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Coraz bliżej końca budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S2). W ramach tej inwestycji powstają m.in. tunel pod Ursynowem, most przez Wisłę oraz dwie estakady nad parkiem krajobrazowym. Budowę podzielono na trzy zadania. Umowy podpisano w grudniu 2015 r.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Tunel w Warszawie będzie mieć 2,3 km długości
  • Budowany jest też najdłuższy most przez Wisłę w stolicy
  • Przynajmniej dwa odcinki drogi S2 powinny być gotowe w tym roku

Obecnie zaawansowanie rzeczowe na fragmencie węzeł Puławska–węzeł Przyczółkowa wynosi 78,5%. Ten odcinek będzie mieć 4,6 km długości, z czego 2,3 km poprowadzone zostanie w tunelu pod Ursynowem, budowanym przy użyciu metody podstropowej. Tunelem można już przejść – cała ziemia została wywieziona. Aktualne prace związane są z zasypywaniem segmentów stropu na powierzchni; nad częścią tunelu wykonano już docelowe zagospodarowanie terenu. Gotowa jest płyta stropowa, do zabetonowania zostały tylko niewielkie otwory technologiczne, które służyły do wydobywania ziemi spod stropu. Na połowie długości tunelu zaprojektowano płytę denną – zabetonowana jest w 40%, a w kolejnych 20% zazbrojona.

Równolegle powstają ściany żelbetowe, przejścia awaryjne, stropy łukowe czy odwodnienie tunelu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podała, że w tunelu o długości 2,3 km strop pośredni jest na odcinku o długości około 600 m. Przy zachodnim portalu budowane jest centrum zarządzania tunelem, a przy obu portalach stacje wentylatorowe i transformatorowe.

Na pozostałej części tego odcinka S2 odbywa się m.in. układanie warstw nawierzchni przyszłej drogi ekspresowej, prace toczą się też przy obiektach inżynierskich wchodzących w skład węzłów Ursynów Zachód i Ursynów Wschód (montaż zbrojenia, mury oporowe, deskowanie wnęk dylatacyjnych), a także zasypki przy estakadach łączących skarpę ursynowską z nasypem obwodnicy.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Wkrótce podpisany ma zostać aneks do umowy, która parafowana została 11 grudnia 2015 r. Zgodnie z tamtymi zapisami, odcinek miał być gotowy w ciągu 41 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych tj. od 15 grudnia do 15 marca). Wykonawca wystąpił jednak z roszczeniami, wskazując m.in. na długą procedurę pozyskiwania pozwolenie na budowę. Jak teraz poinformowała Generalna Dyrekcja, finalizowane są sprawy formalne związane z ustaleniem treści aneksu do umowy dotyczącego terminu zakończenia inwestycji. GDDKiA jest gotowa do podpisania aneksu. Oczekujemy na przekazanie przez Astaldi zgody na zawarcie aneksu, wydanej przez sąd włoski w związku z toczącym się postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Budowa mostu przez Wisłę

Duże zainteresowanie budzi także budowa odcinka między węzłami Przyczółkowa i Wał Miedzeszyński o długości 6,5 km; z czego 1,5 km ma mieć most przez Wisłę. Obecnie powstaje jego druga nitka, na trzech nurtowych podporach przybywa kolejnych segmentów nawisowych. Pierwszą nitkę połączono na przełomie lutego i marca tego roku – obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Most Południowy połączy Wilanów z Wawrem. Zakończono już roboty konstrukcyjne na prowadzących do niego estakadach. 

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Na węźle Wał Miedzeszyński trwają m.in. roboty brukarskie, wykonywane są nasypy, a w ramach budowy węzła Przyczółkowa odbywa się m.in. układanie nawierzchni z żywic na kapach murów oporowych. W wypadku tego odcinka zaawansowanie rzeczowe wynosi 85%. Zgodnie z wcześniej podpisanym aneksem, wszystko ma być gotowe w październiku 2020 r. Pierwotny termin wydłużono z uwagi na warunki geologiczne, których nie można było przewidzieć wcześniej. Trwa też analiza kolejnych roszczeń wykonawcy.

S2: dwie estakady nad parkiem krajobrazowym

84% wynosi zaawansowanie rzeczowe budowy odcinka między węzłami Wał Miedzeszyński i Lubelska o długości 7,5 km. Na węźle Patriotów m.in. trwają prace w obrębie tzw. „wanny szczelnej”. Z kolei w przypadku dwóch estakad, mających umożliwiać przejazd przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, np. powierzchnia betonu ustroju nośnego przygotowywana jest do hydrofobizacji, czyli zabezpieczenia przed wnikaniem wody w głąb jego struktury. Odcinek gotowy ma być w grudniu tego roku. W tym wypadku pierwotny termin przedłużono z uwagi na porozumienie z PKP dotyczące budowy wiaduktu.

Przeczytaj także: GDDKiA z branżą budowlaną na rzecz bezpieczeństwa na budowach

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.