• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa obejścia Węgierskiej Górki na S1 wkracza w najważniejszy etap

Opublikowano: 25-06-2020 Źródło: GDDKiA

25 czerwca br. dokonano „wbicia łopaty” na placu budowy odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka, czyli obejścia miejscowości Węgierska Górka. W przebiegu drogi zostaną wydrążone dwa tunele.


Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki. Fot. GDDKiA Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki. Fot. GDDKiA
  • Długość obejścia Węgierskiej Górki w ciągu drogi ekspresowej S1 wyniesie 8,53 km
  • Na trasie zostaną wybudowane dwa tunele o długościach 830 m i 1000 m
  • Powstaną także trzy mosty i pięć estakad

Tunele, mosty, estakady

Budowany odcinek (łącznie 8,53 km) będzie miał dwa rodzaje przekroju: jednojezdniowy z dwoma pasami w obu kierunkach (3,7 km) zaplanowano przed i za tunelami, natomiast na pozostałej części trasy (4,8 km), na odcinkach tunelowych i poza nimi – dwujezdniowy (po dwa pasy w każdym kierunku). Krótszy tunel będzie miał długość około 830 m, a dłuższy 1000 m.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dodatkowo w ramach inwestycji częściowo już wykonane (w ramach prac na sąsiadujących odcinkach) węzły Przybędza i Milówka zostaną rozbudowane o dodatkowe łącznice komunikujące budowany odcinek z pozostałymi.

Oprócz tuneli zostaną zbudowane trzy mosty, pięć estakad i jeden przejazd gospodarczy. Wzdłuż drogi zastaną zamontowane ekrany akustyczne. W Milówce powstanie Obwód Utrzymania Drogi, w którym znajdzie się Centrum Zarzadzania i Sterowania Tunelami (zajmie się, poza dwoma planowanymi, także istniejącym tunelem w ciągu drogi ekspresowej w Lalikach).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Od umowy do budowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) umowę na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka Przybędza–Milówka podpisała 10 października 2019 r. Po przyjętej 6 maja 2020 r. dokumentacji projektowo-wykonawczej, przeprowadzono przygotowania do podjęcia robót budowlanych. Te właśnie się rozpoczynają. Po ich zakończeniu inwestycja przejdzie procedury kontrolne przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie nowej drogi.

Wartość zamówienia realizowanego w formule „projektuj i buduj” wynosi około 1,38 mld zł brutto. Wykonawcą jest konsorcjum spółek Mirbud (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia i Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przetarg na tę drogę rozpoczęto 17 stycznia 2018 r. W wyniku wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 11 grudnia 2018 r. badanie ofert powtórzono, a 13 września 2019 r. zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach na skargę na orzeczenie KIO z 6 czerwca 2019 r. Ostatecznie umowę z wybranym wykonawcą podpisano 10 października 2019 r. Umowne zakończenie inwestycji to 10 sierpnia 2023 r.

Ważna trasa międzynarodowa

GDDKiA podkreśla, że budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Zapewni bezpośrednie połączenie na trasie Bielsko-Biała–granica polsko-słowacka (Zwardoń)–Svrcinovec (powiat Czadca, Słowacja).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1 należy do VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 „oś drogowa Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe, poza granicami Polski, jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina–Skalite.

Inne inwestycje na S1

Poza rozpoczęciem budowy obejścia Węgierskiej Górki trwa budowa drugiej jezdni drogi S1 Pyrzowice–Podwarpie (około 10 km). Wykonano już wszystkie obiekty mostowe, do końca zmierzają prace ziemne, powstają warstwy konstrukcji jezdni. Zakończenie tego odcinka ma nastąpić w 2021 r.

Poza tym GDDKiA podpisała w maju 2020 r. kontrakt na wykonanie jednego z czterech odcinków S1 z Mysłowic na trasie do Bielska-Białej – Oświęcim–Dankowice (15,1 km). 19 czerwca br. wybrano wykonawcę odcinka Mysłowice Kosztowy–Bielsko-Biała (12 km). Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie przetargu na budowę trasy z Mysłowic do Oświęcimia.

Ponad 40 km trasy z Mysłowic Kosztowy do Bielska-Białej podzielono na cztery odcinki:

  • węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła) o długości 12,865 km;
  • węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice o długości 15,165 km;
  • Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem) o długości 12,02 km;
  • obwodnica Oświęcimia o długości 9,045 km.

Dalsze plany

Na III kwartał 2020 r. zaplanowano podpisanie umowy w formule „projektuj i buduj” drogi ekspresowej S1 Podwarpie–Dąbrowa Górnicza (prawie 7 km).Ten projekt zostanie zrealizowany w latach 2020–2022. GDDKiA podpisała tez umowę na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy S1 w Dąbrowie Górniczej (2,72 km).

Poza tym niemal rok temu zawarto mowę na kompleksową dokumentację projektową (wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami administracyjnymi) odcinka S1 Mysłowice–Lędziny (5,44 km). Wykonawca zapewni wsparcie podczas przetargu i będzie sprawował nadzór autorski nad budową. Konstrukcja drogi zostanie przystosowana do nośności 115 kN/oś, celem inwestycji jest też poprawa warunków komunikacyjnych i bezpieczeństwa oraz uspokojenie ruchu drogowego.

Łączna długość drogi ekspresowej S1 wyniesie około 135 km.

Przeczytaj także: Jak zbudować obwodnicę wzdłuż rzeki? Ruszyły prace w Małopolsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia