• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7: rusza budowa kolejnego odcinka między Płońskiem a Czosnowem

Opublikowano: 09-07-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na projekt i budowę odcinka Załuski–Modlin drogi ekspresowej S7, jednego z trzech na trasie między Płońskiem a Czosnowem.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Odcinek drogi ekspresowej S7 będzie miał długość 12 km
  • Inwestycja zakończy się wiosną 2025 r.
  • Wartość projektu przekracza 635 mln zł

Obowiązki wykonawcy

Wykonawca, Mostostal Warszawa, za ponad 635 mln zł zaprojektuje i wybuduje drogę ekspresową pomiędzy Załuskami a Modlinem o długości 12 km. Na realizację kontraktu przewidziano 45 miesięcy od daty podpisania umowy. Na złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przeznaczono 10 miesięcy. Po jej uzyskaniu, w trakcie prac budowlanych, do pozostałego okresu nie będą wliczane przerwy zimowe (15 grudnia do 15 marca). Droga ma zostać oddana do użytku wiosną 2025 r.


Trzypasmowe jezdnie

Wykonawca zaprojektuje, uzyska potrzebne decyzje i zbuduje odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 12 km. Będzie to trasa dwujezdniowa z trzema pasami ruchu w każdą stronę poprowadzona śladem istniejącej DK7. W ramach zadania powstaną dwa węzły drogowe (Załuski i Ostrzykowizna), zbudowany zostanie też fragment nowego przebiegu DK62 w pobliżu drugiego węzła. Inwestycja obejmuje też budowę dróg równoległych do obsługi przyległego terenu, a także urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Ruch pojazdów utrzymany

Na całej trasie między Płońskiem a Czosnowem zostanie utrzymany ruch pojazdów. Dlatego wykonawcy każdego z trzech odcinków (jeden jest w realizacji, na drugi podpisano umowę, trwa przetarg na trzeci) najpierw stworzą lokalny układ dróg dla kierowców, tak by mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Przetarg na odcinek S7 Załuski–Modlin ogłoszono 12 sierpnia 2019 r., 21 listopada 2019 r. otwarto oferty, 31 marca 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, a 9 lipca 2020 r. podpisano umowę z wykonawcą.

200 km S7 od Gdańska przejezdne

Na trasie S7 z Płońska do Czosnowa trwają już prace projektowe dla odcinka Modlin–Czosnów (10 km, umowę podpisano 12 maja 2020 r.), a w przypadku drogi Siedlin–Załuski (13 km) wybrano najkorzystniejszą ofertę.

Na drodze ekspresowej między Gdańskiem a Warszawą kierowcy mogą korzystać z 200-kilometrowej trasy od węzła Gdańsk Południe do węzła Napierki (granica woj. warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

70 km dróg w budowie

Od Napierek do Płońska trwa budowa czterech odcinków o łącznej długości przekraczającej 70 km. Te kontrakty mają zostać zakończone w 2021 r.

Odcinki w budowie:

  • Napierki–Mława (14 km) – Strabag (294,7 mln zł),
  • Mława–Strzegowo (21,5 km) – PORR (446,1 mln zł),
  • Strzegowo–Pieńki (22 km) – Strabag, (516,2 mln zł),
  • Pieńki–Płońsk (13,75 km) – Strabag, (311,7 mln zł).

Trwają też przygotowania dokumentacji dla odcinków Czosnów–Kiełpin (9,2 km) oraz Kiełpin–Warszawa (12,9 km). Realizację tych projektów zaplanowano na lata 2021–2025. Po ich zakończeniu droga ekspresowa S7 z Gdańska do Warszawy będzie gotowa w całości.

Przeczytaj także: Via Carpatia: 11 ofert na budowę południowej obwodnicy Białegostoku

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!