• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny przetarg i kolejne kilometry Via Carpatia

Opublikowano: 21-07-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

GDDKiA poinformowała o otwarciu ofert w przetargu na projekt i budowę kolejnego, prawie 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podlasiu: Białystok Południe–Ploski nad Narwią (w kierunku Lublina). Oznacza to, że w weryfikacji są już oferty na trzy fragmenty S19 wokół Białegostoku o łącznej długości 47,5 km „eski” i 13,68 km drogi klasy GP (budowa DK65). Do końca roku planowane jest podpisanie umów na te odcinki S19.


Fot. Vasiliy Ulyanov/Adobe Stock Fot. Vasiliy Ulyanov/Adobe Stock

W przetargu na odcinek Białystok Południe–Ploski nad Narwią wpłynęło dziewięć ofert, z których najtańszą złożyła firma Mota Engil - 396,9 mln zł, kolejną Intercor – 432,1 mln zł. Najwyżej, bo na 711,4 mln zł wyceniła kontrakt Polaqua, przekraczając przy tym kosztorys zamawiającego, który wynosi 593,8 mln zł.

Biorąc pod uwagę dwie najtańsze złożone oferty, koszt kilometra drogi ekspresowej w tym przetargu wynosi około 3234 mln zł. Jest to cena porównywalna z cenami w przetargach na odcinki Południowej Obwodnicy Białegostoku 32,3333,67 mln zł – twierdzi Generalna Dyrekcja.

Odcinek Białystok Południe (bez węzła) – Ploski nad Narwią ma zaprojektowaną długość 12,73 km. Przewidziano dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę (z rezerwą na trzeci pas). 

Wybór rodzaju konstrukcji nawierzchni pozostawiono wykonawcy.

W ramach zadania powstanie m.in. węzeł Zabłudów, zapewniający relację Białystok–Zabłudów–Juchnowiec Kościelny. Projekt obejmować będzie też budowę 16 obiektów inżynieryjnych, w tym 150-metrowego mostu nad doliną Narwi i ośmiu przejść dla zwierząt.

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „projektuj i buduj”. Podpisanie umowy zaplanowano do końca tego roku, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na II kw. 2022 r., a budowa na lata 2022–2024.

S19 to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia. W Polsce będzie mieć ponad 700 km długości. Szlak znajdzie się na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Cała Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Via Carpatia – trasa. Źródło: MI

Via Carpatia – trasa. Źródło: MI

W kwietniu ub.r. Parlament Europejski poparł nowelizację rozporządzenia ws. funduszu „Łącząc Europę”, która zakłada wpisanie budowy szlaku Via Carpatia na unijną listę inwestycji priorytetowych.

Przeczytaj także: Wyjątkowe znaleziska na budowie drogi S19 [zdjęcia]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.