Partnerzy portalu

W 2022 r. dojedziemy drogą ekspresową S3 do granicy z Czechami

Opublikowano: 01-09-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Budowa drogi ekspresowej S3 od węzła Kamienna Góra (z węzłem) do granicy państwa (Lubawka) może się już rozpocząć. Wojewoda Dolnośląski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Oznacza to, że ostatnie odcinki S3 w woj. dolnośląskim wchodzą w fazę budowy.


Przyszła droga ekspresowa S3. Fot. GDDKiA Przyszła droga ekspresowa S3. Fot. GDDKiA
  • Budowa drogi ekspresowej S3 z Kamiennej Góry do Lubawki pochłonie 715 mln zł
  • Na trasie o długości 15,3 km powstaną trzy węzły drogowe
  • Roboty będą prowadzone w latach 2020–2022

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), decyzja otwiera drogę do przejęcia nieruchomości i uruchomienia procedury odszkodowawczej, a także rozpoczęcia robót po przekazaniu placu budowy wykonawcy.

Rusza budowa

Długość drogi między Kamienną Górą a przejściem granicznym w Lubawce wynosi około 15,3 km. Prace w systemie „projektuj i buduj” wykona konsorcjum firm Mosty Łódź (lider) i Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia za ponad 715 mln zł netto. Umowę podpisano 17 października 2018 r.


Trasa stanie się dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w obie strony. Powstaną trzy węzły drogowe – Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka, a także pięć wiaduktów nad S3 w ciągu dróg lokalnych. Dodatkowo zostanie wybudowanych 12 obiektów inżynieryjnych i 15 przepustów – przejść dla małych zwierząt i płazów.

Długotrwałe procedury

Historia dolnośląskiej części drogi ekspresowej S3 sięga roku 2002, kiedy przygotowano Studium Techniczno-Ekonomiczne przebiegu drogi ekspresowej S3 na terenie województwa dolnośląskiego od rejonu miejscowości Nowe Miasteczko do przejścia granicznego k/m Lubawka”. Rok później odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. W latach 2005–2010 tworzono koncepcję programową dla S3 między Legnicą a Lubawką, a w 2010 r. uzyskano decyzję środowiskową dla tej trasy. Do 2013 r. opracowano dokumentację budowlaną dla zadania „Budowa drogi S3 Legnica (A4) – Lubawka”, a w 2016 r. projekt „Budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica-Lubawka od km 67+650 do granicy państwa z drogą R11 (strona czeska)” otrzymał decyzję środowiskową.

S3 z Kamiennej Góry do Lubawki. Źródło: GDDKiA

S3 z Kamiennej Góry do Lubawki. Źródło: GDDKiA

Od przetargu do budowy

W 2017 r. rozpoczęło się postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawców i spółki nadzoru inwestorskiego dla dwóch odcinków S3: od Bolkowa do Kamiennej Góry i od Kamiennej Góry do granicy w Lubawce. Realizację inwestycji zaplanowano w trybie „projektuj i buduj”.

Umowę na prace projektowe i budowlane odcinka drogi ekspresowej S3 Kamienna Góra Północ (z węzłem)–granica państwa (Lubawka) podpisano 17 października 2018 r., 19 grudnia 2019 r. złożono wniosek o wydanie ZRID, a 31 sierpnia 2020 r. decyzję otrzymano. Trasa powstanie w latach 2020–2022.

Przeczytaj także: Umowy na budowę drogi S3 od tunelu w Świnoujściu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe