• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka: estakada między Lubniem a Naprawą na S7 do dokończenia

Opublikowano: 01-09-2020 Źródło: GDDKiA

W krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisano umowę na dokończenie budowy estakady w ciągu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Naprawa, części drogi potocznie zwanej zakopianką.


Estakada w ciągu S7. Fot. GDDKiA Estakada w ciągu S7. Fot. GDDKiA
  • Nowy wykonawca estakady na odcinku Lubień–Naprawa rozpocznie roboty w ciągu siedmiu dni
  • Prace ma wykonać w ciągu 12,5 miesiąca
  • Wartość kontraktu wynosi prawie 24,30 mln zł

Dokończenie estakady

Dotychczasowy podwykonawca, spółka TBM z Grzybna (woj. pomorskie), została wykonawcą obiektu. Plac budowy obejmie w ciągu siedmiu dni.

W myśl umowy firma dokończy zadanie zgodnie z wydaną decyzją ZRID, dokumentacją projektową i specyfikacjami technicznymi. Przeprowadzi też odbiory robót budowlanych po zrealizowaniu tej części inwestycji. Koszt prac wynosi niemal 42,30 mln zł brutto. Prace mają zostać wykonane w ciągu 12 miesięcy i 15 dni od chwili podpisania kontraktu bez wliczania okresu zimowego (15 grudnia–15 marca).

Umowę zawarto w trybie z wolnej ręki po zakończonej kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.


Problemy z generalnym wykonawcą

Firma TBM, jako podwykonawca konsorcjum spółek IDS-BUD i ALTIS-HOLDING, budowała estakadę w Lubniu. Prace przerwała ze względu na zaległości płatnicze wykonawcy. GDDKiA 17 lipca 2020 r. odstąpiła od umowy z generalnym wykonawcą, którego postawa nie dawała nadziei na możliwość zakończenia budowy prawej jezdni S7 Lubień–Naprawa w określonym w aneksie do umowy terminie – do końca października 2020 r. Dyrekcja opublikowała 28 sierpnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na kontynuację budowy odcinka drogi ekspresowej S7 między Lubniem a Naprawą.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Trudności geologiczne

Budowa S7 Lubień-Rabka Zdrój prowadzona jest w trudnych warunkach geologicznych. Góry zbudowane są z tzw. fliszu karpackiego czyli niejednorodnych skał przemieszanych ze sobą – informuje GDDKiA.

Przed podpisaniem nowego kontraktu przeprowadzono badania ciągłości pali pod podpory estakady, które nie wykazały żadnych uszkodzeń i przemieszczeń. Ich nośność i ciągłość pozostała zachowana. Zadanie nowego wykonawcy to budowa jednej podpory obiektu i sześciu przęseł.

Przypomnijmy, że w grudniu 2019 r. udostępniono kierowcom lewą jezdnię odcinka zakopianki między Lubniem a Naprawą z zakazem wyprzedzania i dopuszczalną prędkością do 70 km/godz.

Przeczytaj także: Zaczyna się budowa S3 z najdłuższym tunelem w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!