Nowy wykonawca drogi ekspresowej S61 na odcinku Podborze–Śniadowo złożył już, dwa miesiące przed wyznaczonym terminem, wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). S61 to element międzynarodowego szlaku Via Baltica.
Budowa dróg ekspresowych w Polsce. Fot. GDDKiA
Pierwotnie wykonawcą tego odcinka była firma Rubau, która jednak w ogóle nie złożyła wniosku o wydanie decyzji ZRID. W maju 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zerwała z nią umowę, a w listopadzie na nowego wykonawcę wybrała firmę Polaqua. Roboty budowlane przewidziano na lata 2021–2023.
Źródło: GDDKiA
Odcinek Podborze–Śniadowo będzie mieć 19,4 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (plus pas awaryjny i 5-metrowy pas rozdziału), do tego nawierzchnię asfaltową. Będzie przystosowany do najcięższego ruchu (nacisk na oś 11,5 t). Zaplanowano m.in. cztery mosty/przejścia dla zwierząt, 22 wiadukty, a także dwa węzły drogowe: Podborze i Komorowo. Na tym pierwszym droga S61 skrzyżuje się z trasą S8, która na połączeniu będzie przebudowana na długości 3 km. Ten węzeł zapewni relacje Warszawa–Białystok–Łomża. Z kolei węzeł Komorowo powstanie na skrzyżowaniu z drogami wojewódzkimi nr 677 i 627, zapewniając relacje Ostrołęka–Ostrów Mazowiecka–Łomża.
Droga ekspresowa S61 powstaje od Ostrowi Mazowieckiej do Budziska (granica z Litwą). Będzie mieć prawie 210 km długości. Via Baltica to międzynarodowa trasa mająca połączyć Polskę i kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku).
Przeczytaj także: Via Baltica – wojenne znalezisko niedaleko Suwałk [zdjęcia]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.