• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S3 Świnoujście–Troszyn: pracę zaczęli geodeci

Opublikowano: 15-10-2020 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Pod koniec sierpnia tego roku podpisano dwie umowy na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S3 Świnoujście–Troszyn. Aktualnie w pobliżu obecnej trasy krajowej nr 3 pracę rozpoczęli już geodeci.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Pomiary wykonane przez geodetów będą wykorzystane w ramach opracowania projektów dla nowej drogi S3. Podpisując w sierpniu umowy, wykonawcy zobowiązali się, że prace związane z projektowaniem i uzyskiwaniem decyzji administracyjnych zrealizują w ciągu 17 miesięcy. Mniej więcej w połowie przyszłego roku złożyć mają wnioski o ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Budowę drogi S3 Świnoujście–Troszyn, o długości 33 km, podzielono na dwa odcinki: Świnoujście–Dargobądz i Dargobądz–Troszyn. Pierwszy z nich będzie mieć 17 km długości: zaplanowano m.in. węzeł łączący S3 z gazoportem, do tego węzeł Łunowo w rejonie połączenie DK3 i DK93 oraz estakadę na obwodnicy Międzyzdrojów. Koszt budowy to 688,8 mln zł. Z kolei 679,3 mln zł pochłonie budowa 16-kilometrowego fragmentu S3 Dargobądz–Troszyn. Powstaną m.in. trzy węzły: Dargobądz, Wolin Zachód, Wolin Wschód i most przez Dźwinę. Do tego obwodnica Wolina stanie się dwujezdniowa.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

W obu przypadkach roboty budowlane mają potrwać 19 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych, powinny zacząć się wiosną 2022 r. Cała droga ma być gotowa w II kwartale 2024 r. To ostatnie fragmenty trasy S3, łączącej Świnoujście z południową granicą Polski. Pozostałe już zbudowano lub znajdują się w fazie realizacji.

Cała droga ekspresowa S3 osiągnie około 520 km długości i połączy Świnoujście (terminal promów morskich) z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Droga przebiega w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę.

Zobacz także: Wizualizacja drogi S3 z najdłuższym takim tunelem w Polsce [film]

 

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.