• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

To tutaj zacznie się Via Carpatia. Kto zbuduje odcinek S19?

Opublikowano: 23-10-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i budowę na Podlasiu odcinka Kuźnica–Sokółka drogi ekspresowej S19. Będzie to pierwszy fragment tej ekspresówki, bo jej kilometraż liczony jest właśnie od granicy Polski z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Droga ekspresowa S19 połączy granice w Kuźnicy i Barwinku
  • Jest elementem szlaku Via Carpatia

Ofertę z najniższą ceną, 448,95 mln zł, złożyła firma Intercor, a z najwyższą, 589,09 mln zł, konsorcjum w składzie Unibep i Budrex. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na realizację tego zadania przygotowała 832,09 mln zł; wszystkie siedem propozycji mieści się w tym kosztorysie.

Odcinek S19 Kuźnica–Sokółka będzie mieć 10,5 km długości, a do obowiązków wykonawcy będzie też należeć budowa w pobliżu przejścia w Kuźnicy ponad 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 19 (klasy GP – główna ruchu przyspieszonego). „Krajówka” została zaplanowana od granicy, a „eska” od węzła Kuźnica do węzła Sokółka Północ.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Powstaną dwa węzły: Kuźnica (relacje Kuźnica–Sokółka oraz Kuźnica–Białystok) i Sokółka Północ (Kuźnica–Sokółka). Zaplanowano też budowę m.in. 12 obiektów inżynieryjnych, w tym mostu nad Łosośną (lewy dopływ Niemna, znajdujący się w Polsce i na Białorusi, o długości 46 km, z czego 24 km ma polski fragment), a także wiaduktu kolejowego.

Zgodnie z planami GDDKiA, umowa z wykonawcą podpisana zostanie w 2021 r., a rozpoczęcie robót budowlanych przewidziano na 2022 r. Wszystko ma być gotowe w 2025 r.

Cała droga S19 będzie mieć 570 km długości, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Zobacz także: Droga ekspresowa S7 od wybrzeża Bałtyku po Tatry. Trwa budowa

 

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.