• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

1230 km liczą drogi projektowane lub w budowie

Opublikowano: 13-11-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że w tym roku oddano kierowcom prawie 90 km dróg, a do końca roku dojdzie jeszcze około 45 km. Wykonawcy działają w reżimie sanitarnym spowodowanym pandemią koronawirusa.


Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Ponad 950 km dróg ekspresowych jest fazie projektowania lub budowy
  • W ramach realizowanych prac powstanie niemal 140 km autostrad
  • Trwające przetargi obejmują 25 zadań na drogi o długości prawie 361 km

Realizacja to nie zawsze prace budowlane

97 zadań z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 to przedsięwzięcia o łącznej długości przekraczającej 1230 km. Wśród nich jest około 952 km dróg ekspresowych, prawie 139 km autostrad i mniej więcej 140 km dróg niższych klas. Realizacja nie oznacza budowy: część tras jest na etapie projektowania i uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), na części podjęto roboty budowlane.


W tym roku oddano do użytku prawie 90 km dróg:

  • A2 węzeł Lubelska–węzeł Halinów (5,6 km)
  • A2 węzeł Halinów–początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego (9,2 km)
  • S3/A6 Szczecin Dąbie–Rzęśnica, trwają ostatnie prace przy budowie przejścia dla zwierząt, za sprawą których jezdnia jest zwężona. Jeszcze w listopadzie przywrócony zostanie normalny ruch (3,5 km)
  • S5 Szubin Północ–Żnin Północ (19,3 km)
  • S10 II jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa, trwa przebudowa istniejącej jezdni i przed końcem roku powinniśmy pojechać obiema jezdniami (6,4 km)
  • S17 węzeł Lubelska–początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km)
  • S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km)
  • S61 II jezdnia obwodnicy Szczuczyna (6,6 km)
  • DK20 obwodnica Węgorzyna (1 km)
  • DK28 obwodnica Sanoka (6,7 km)
  • DK73 obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej (6,9 km)

Do końca roku zaplanowano udostępnienie do ruchu około 45 km tras:

  • S2 POW (Południowa Obwodnica Warszawy) węzeł Przyczółkowa–węzeł Wał Miedzeszyński (6,45 km)
  • S2 POW węzeł Wał Miedzeszyński–węzeł Lubelska (7,45 km)
  • S5 Bydgoszcz Opławiec–Bydgoszcz Błonie (13,5 km)
  • S10 obwodnica Wałcza (17,8 km).

Prace na A1

Trwa budowa jednej jezdni autostrady A1 na ponad 80 km między Tuszynem i Częstochową. Pod koniec października kierowcy korzystali z 34 km tej trasy, w listopadzie ma to być już 54 km. Według deklaracji GDDKiA cały odcinek ma być przejezdny do końca 2020 r. Będzie to można sprawdzić 31 grudnia. W przyszłym roku pierwsze odcinki budowanej części A1 mają być już kompletne, a w listopadzie 2022 r., po zakończeniu robót między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, cała autostrada A1 ma być ukończona.

Ogłoszone i trwające postępowania

Aktualne przetargi obejmują 25 zadań. To niemal 361 km – około 82 km autostrady A2, prawie 272 km dróg ekspresowych i 7 km dróg niższych klas. Wśród nich są dwa z czterech przetargów na A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, S6 na II jezdnię obwodnicy Słupska oraz dziesiąty przetarg na S19 w woj. podlaskim (Boćki–Malewice). GDDKiA jeszcze w tym roku planuje ogłoszenie kolejnych postępowań.

Odwołania przedłużają postępowania

Przy niektórych rozstrzygnięciach dochodzi do odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). W przypadku odcinka S19 Białystok Zachód–Księżyno odrzucono ofertę tureckiej firmy, jednak w tym przypadku Izba odrzuciła odwołanie i podtrzymała stanowisko Dyrekcji. Inaczej było w przypadku trasy S1 Mysłowice–Oświęcim, kiedy KIO zadecydowała o przywróceniu chińskiej firmy do przetargu. Od tej decyzji GDDKiA odwołała się do Sądu Okręgowego w Katowicach. Postępowanie trwa, ale takie zdarzenia wydłużają postępowania i prowadzą do przesunięcia terminów wykonania zadań.

Problem zerwanych kontraktów

Wybrani wykonawcy składają deklarację należytego wykonania zadania, jednak nie zawsze prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Jeśli rozmowy i mobilizacja zawiodą dochodzi do rozwiązania umowy – zdarzało się to w poprzednich latach, a także w tym roku, kiedy dwukrotnie odstąpiono od umowy z wykonawcami kontraktów na budowę odcinka S7 Lubień–Naprawa i trasy między węzłami Lesznowola i Tarczyn. W pierwszym przypadku podpisano umowę na dokończenie estakady, otwarto też oferty na połączenie nowego odcinka z istniejącym, budowę MOP-ów oraz wykonanie pozostałych prac niezrealizowanych przez poprzedniego wykonawcę. W drugim trwa inwentaryzacja placu budowy i przygotowywana dokumentacja do ogłoszenia przetargu na dokończenie niezrealizowanych prac jeszcze w tym roku.

Nowi wykonawcy zastępują poprzednich

We wcześniejszych latach takie przypadki dotyczyły m.in. obwodnicy Częstochowy, ale po wyłonieniu nowych wykonawców prace przeprowadzono do końca i trasę przekazano kierowcom. Podpisano też kontrakt na dokończenie wiaduktu nad linią kolejową w okolicy węzła Częstochowa Północ. - Trwają prace przy budowie trzech odcinków S5 w okolicy Bydgoszczy, S3 na wysokości Polkowic, przedłużeniu S7 od węzła Lotnisko na południe od Warszawy czy też obwodnicy Wałcza – informuje GDDKiA (to też nowi wykonawcy po zerwaniu umów z poprzednimi). Odstępowanie od umów bywa konieczne, jednak prowadzi do opóźnień i wzrostu kosztów realizacji inwestycji.

Zobacz zdjęcia z krajowywch inwestycji drogowych!

 

 

 

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

 

 

 


Przeczytaj także: A4: kto zbuduje trzeci pas na obwodnicy Krakowa?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!