• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Połączą S7 z A1 – zielone światło dla budowy 90 km drogi ekspresowej

Opublikowano: 07-05-2021 Źródło: GDDKiA

Do 2032 r. powstać ma nowy odcinek drogi ekspresowej S5, którego trasa przebiegać będzie przez dwa województwa: warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. 90-kilometrowa trasa pozwoli połączyć drogę ekspresową S7 z autostradą A1. Programy inwestycyjne dla prac przygotowawczych zostały właśnie zatwierdzone przez wiceministra infrastruktury Rafała Webera.


Budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo–Wirwajdy. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo–Wirwajdy. Fot. GDDKiA

Przebieg nowego odcinka S5

Pierwszy program obejmuje odcinek Wirwajdy–granica województw, natomiast drugi fragment granica województw–A1 w okolicy Grudziądza. Początkiem trasy na Warmii i Mazurach ma być odcinek S5 Ornowo–Wirwajdy. Jeden z korytarzy wyznaczono w pobliżu Iławy, drugi zaś w rejonie Lubawy. Na Kujawach i Pomorzu korytarze w większości przebiegu pokrywają się, a planowana S5 może połączyć się z autostradą np. na istniejącym węźle Grudziądz lub na południe od tego miasta. Dokładny przebieg trasy zostanie jeszcze potwierdzony.

Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA

W efekcie powstać ma korytarz transportowy wschód-zachód, łączący główne ośrodki gospodarcze tego regionu kraju. Ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza obszary zurbanizowane, co usprawnić ma przewozy towarowe oraz odciążyć sieć drogową przechodzącą przez centra miast. Nie bez znaczenia jest też zmiana średniej prędkości podróży, co wpłynąć ma na skrócenie jej czasu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prognozuje, że natężenie ruchu na nowej drodze w 2048 r. będzie się kształtować na poziomie blisko 23 tys. pojazdów.

Nowa S5 – koszt i termin oddania drogi

Prace przygotowawcze, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, zaplanowano na lata 2021–2028. Ich koszt może wynieść około 33 mln zł. Budowa odcinka S5 między Ostródą a Grudziądzem potrwa do 2032 r. i pochłonie ponad 5 mld zł.

Obecnie na trasie S5 toczą się prace na odcinku Ornowo–Wirwajdy. Na długości około 5 km powstaje droga o przekroju dwujezdniowym, z węzłem Ostróda Zachód, czterema wiaduktami oraz dwoma przejściami dla dużych zwierząt. Kontrakt warty jest 204 mln zł, a oddanie drogi do użytku zaplanowano na maj 2023 r.

Przeczytaj także: Rozwój dróg szybkiego ruchu w Polsce – najnowsze statystyki

Specjalistyczna obsługa marketingowa

firm z branży inżynieryjnej.

Sprawdź naszą ofertę!