• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Geologiczne skarby na budowie drogi S1

Opublikowano: 18-05-2021 Źródło: GDDKiA

W poniedziałek (17 maja 2021 r.) oddano do ruchu drugą jezdnię drogi ekspresowej S1 na odcinku Pyrzowice–Podwarpie. Kierowcy korzystają już z nowej jezdni, przy czym na początku i na końcu fragmentu, tj. na węzłach Lotnisko oraz Podwarpie, wciąż obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu i zwężenie do jednego pasa.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

To dlatego, że do końca maja wykonawca ma prowadzić roboty związane z likwidacją istniejących przewiązek na węzłach wraz z odtworzeniem pasa rozdziału i uciągleniem barier energochłonnych. 

Przy okazji oddania nowej jezdni do ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podała nieznany wcześniej fakt. Podczas prowadzenia wykopów natrafiono na pozostałości osadów z zachowanymi skamieniałościami muszli. Osady pochodzą z okresu środkowego triasu, są datowane od 245,9 do 228,7 mln lat temu. 

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W trakcie budowy drugiej jezdni na odcinku S1 Pyrzowice–Podwarpie wykonano roboty zimne o objętości 530 tys. m3 (wykopy oraz nasypy). Dla porównania, tyle urobku musiałoby wywozić 7360 kolejowych wagonów węglarek.

Budowa drogi S1 Pyrzowice–Podwarpie

Nowy fragment Pyrzowice–Podwarpie ma 9,7 km długości, dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, 2,5-metrowy pas awaryjny oraz pas dzielący. Powstało sześć obiektów inżynieryjnych – pięć wiaduktów i most. Budowa kosztowała prawie 122 mln zł.

Przeczytaj także: Jest wykonawca STEŚ dla budowy węzła kolejowego CPK

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!