Partnerzy portalu

Jest umowa na realizację obwodnicy Opatowa w ciągu S74 i DK9

Opublikowano: 07-06-2021 (Aktualizacja: 18-06-2021) Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kontrakt na projekt i budowę obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i krajowej DK9. Na realizację zadania przeznaczono 36 miesięcy.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Długość drogi obwodowej Opatowa wyniesie 12 km
  • Powstanie odcinek drogi ekspresowej S74 liczący 6,7 km oraz 5,1 km drogi krajowej
  • W osobnym przetargu zostanie wybrany wykonawca łącznika w ciągu DK74 na północ od miasta

Trasa za ponad 400 mln zł

W kwietniu 2021 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Opatowa złożoną przez konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion. Wartość projektu wynosi 403,7 mln zł. Trasa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej DK9 będzie miała długość około 12 km.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wykonawca opracuje projekt budowlany na podstawie koncepcji programowej, uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i przeprowadzi roboty w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem (w czasie prac budowlanych) okresów zimowych od połowy grudnia do połowy marca.


Większość drogi po nowym śladzie

Powstanie, w większości po nowym śladzie, odcinek dwujezdniowej DK9 klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) o długości 5,1 km oraz dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości około 6,7 km. Obwodnica ominie Opatów od strony południowo-zachodniej. Jej uzupełnieniem będzie liczący 3 km jednojezdniowy łącznik w ciągu DK74 poprowadzony na północ od miasta (na to zadanie ogłoszono odrębny przetarg).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dwa węzły drogowe

W ramach przedsięwzięcia zostaną wybudowane dwa węzły drogowe: Opatów na skrzyżowaniu DK9 z jej przyszłym przebiegiem oraz planowanym łącznikiem północnym do DK74, a także Marcinkowice na przecięciu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną DK9 i umożliwiającego połączenie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa.

Inne obiekty inżynieryjne

Trasa będzie przebiegać przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu istniejącej DK74 z planowaną DK9 oraz na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej DK9 przewidziano bezkolizyjne ronda. W ciągu drogi powstaną estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty. Zostaną wykonane drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, ekrany akustyczne, instalacje oświetlenia oraz odwodnienia, powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Rozładowanie zatorów drogowych

Ze względu na przebieg DK74 od Sulejowa, przez Kielce do Kraśnika oraz DK9 od Radomia, przez Ostrowiec Świętokrzyski przez Opatów (w historycznym centrum miasta obie te drogi stają się jedną trasą), miasto w godzinach szczytu jest zakorkowane. W ciągu doby przejeżdża przez nie kilkanaście tysięcy pojazdów, a jedna trzecia z nich to ciężarówki. Obwodnica ma uwolnić miejscowość od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, a także skróci też czas podróżowania DK9 i DK74. Będzie też odcinkiem planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Przeczytaj także: Po wybojach do budowy odcinka S1 między Bieruniem i Oświęcimiem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia