Via Baltica to częściowo zrealizowana międzynarodowa trasa łącząca Helsinki z Warszawą. W Polsce złożą się na nią odcinki dróg ekspresowych S61 i S8. W przyszłości będzie liczyć w kraju ponad 311 km. 130 km jest w użytkowaniu: prawie 100 km to S8 od węzła Powązkowska w Warszawie do Ostrowi Mazowieckiej, a około 30 km to obwodnice Szczuczyna i Suwałk oraz odcinek Raczki–Suwałki. Dzisiaj, 14 lipca 2021 r. zostanie oddany do użytku kolejny fragment S61, a po nim jeszcze dwa.
S61 Śniadowo–Łomża Południe przed otwarciem. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- 14 lipca otwarta zostanie trasa S61 Śniadowo–Łomża Południe (17 km)
- W tym miesiącu kierowcy pojadą odcinkami Stawiski–Szczuczyn i Kolno–Stawiski
- Cała S61 ma być przejezdna pod koniec 2023 r.
Od Śniadowa do Łomży
W realizacji jest prawie 169 km trasy Via Baltica, jutro kierowcy pojadą 17-kilometrowym odcinkiem S61 Śniadowo–Łomża Południe. Nawierzchnia z betonu cementowego ma zapewnić wyższą odporność na koleinowanie, co ze względu na duży ruch samochodów ciężarowych jest istotne. Na drodze znajduje się węzeł Śniadowo na połączeniu z drogą wojewódzką nr 677 oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP) – Chomentowo Zachód i Chomentowo Wschód. Po ukończeniu prac na łącznicach węzła Łomża Południe prowadzonych na odcinku Łomża Południe–Łomża Zachód (połączenie z drogą wojewódzką nr 677) szosa zostanie oddana do użytku 14 lipca.
Wkrótce otwarcie trasy Stawiski–Szczuczyn
18 km drogi ekspresowej także z nawierzchnią betonową połączy istniejące obwodnice Stawisk i Szczuczyna. W trakcie budowy powstała druga jezdnia obwodnicy Stawisk (1,6 km). Nowa trasa biegnie wzdłuż DK61. Węzeł Grabowo łączy ją z DP1828B, jest tu też para miejsc obsługi podróżnych – Zabiele Wschód i Zabiele Zachód. Droga zostanie oddana do użytku wkrótce.
16 km między Kolnem a Stawiskami
Ostatnim odcinkiem S61, którym jeszcze w lipcu będzie można przejechać samochodem to droga Kolno–Stawiski o długości 16 km. Po jej oddaniu nowa trasa od węzła Kolno, na północ od Łomży, do końca obwodnicy Szczuczyna będzie liczyć 44 km. Węzeł Kolno połączy S61 z DK61 i DK63. W trakcie robót wybudowano też nowy odcinek DK63 (ponad 2,2 km) i przebudowano DP1903B na długości 1,1 km. Powstała również druga jezdnia obwodnicy Stawisk (3,4 km). Górki Zachód i Górki Wschód to para miejsc obsługi podróżnych.
Część obwodnicy Łomży
Trasa o długości około 7,2 km między węzłami Łomża Południe i Łomża Zachód zostanie oddana do użytku jesienią w tym roku. W ramach tej inwestycji powstaje również prawie 9 km nowego przebiegu drogi krajowej nr 63, która połączy się z S61 na węźle Łomża Południe, wyprowadzając ruch w kierunku Zambrowa.
W tym roku ruszy budowa drogi Podborze–Śniadowo
W drugiej połowie 2023 r. zakończy się 2023 r. budowa drogi Podborze–Śniadowo. To połączenie drogi ekspresowej S8 z S61 o długości blisko 19,5 km wraz z nowym węzłem Podborze na S8 i przebudową około 3 km tej trasy. W II połowie 2021 r. ma zostać wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i rozpoczną się prace budowlane.
Ta część obwodnicy Łomży będzie później
Ważniejszy jest odcinek węzeł Łomża Zachód–węzeł Kolno, czyli obwodnica Łomży z nowym mostem nad Narwią (12,9 km). Z placu budowy usunięto wykonawcę, który po uzyskaniu ZRID nie przeszedł do fazy budowlanej (oficjalny powód to pandemia COVID-19 i niemożność przyjazdu kilkudziesięciu pracowników z Włoch). W lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg w formule projektuj i buduj, podpisanie umowy zaplanowano na początek 2022 r. Wykonawca będzie miał za zadanie udostępnić przejezdność tego fragmentu S61 do końca 2023 r. Możliwe, że będzie to jedna jezdnia, a druga zostanie otwarta rok później.
Odcinki S61 od węzła Podborze do Stawisk powstają przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Szczuczyn–węzeł Ełk Południe
Na końcu obwodnicy Szczuczyna Via Baltica odbija od istniejącej DK61 na północ w kierunku Ełku. Budowa drogi ekspresowej między tymi miejscowościami (ponad 23 km) ma zakończyć się w II kwartale 2022 r. Zaawansowanie rzeczowe wynosi aktualnie 64%. Na połowie długości jest już nawierzchnia betonowa, na części obiektów mostowych rozpoczęto prace, na kilku dobiegają one końca. Dwa węzły, Guty i Ełk Południe powstaną odpowiednio na połączeniu z DK61 oraz na skrzyżowaniu z DK65. Stanie tu para MOP Niekrasy.
Z Ełku do Wysokiego pod koniec przyszłego roku
28% to stan zaawansowania robót na odcinku Ełk Południe–Wysokie o długości 23 km. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2020 r., kończy się wymiana gruntu, wykonywane są wykopy, kolejne warstwy nasypu, podbudowa pomocnicza i zasadnicza. Na obiektach mostowych powstają fundamenty, przyczółki, podpory i ustroje nośne. Trwa budowa łącznika w ciągu przyszłej S16 i węzła Ełk Wschód na połączeniu z S61. Zakończenie inwestycji przewidziano na IV kwartał 2022 r.
Jeszcze w 2021 r. przejedziemy odcinek Wysokie–Raczki
Trzeci odcinek w woj. warmińsko-mazurskim, Wysokie–Raczki, liczy ponad 21 km. Układana jest nawierzchnia betonowa na części trasy, trwają przygotowania do jej wykonania na pozostałych fragmentach. Realizowane są też prace wykończeniowe tam gdzie nawierzchnia już jest. Dobiegają końca wykończenia obiektów mostowych. Do eksploatacji oddano drogi poprzeczne (m.in. DK16, DW661) i powiatowe (DP1933N i DP1913N i DP1945N). Zaawansowanie wynosi 75%, a trasa główna ma być gotowa w IV kwartale 2021 r.
Do granicy z Litwą
Budowa drogi S61 między Suwałkami a Budziskiem o długości 24 km jest już na etapie 59%. Trwają roboty ziemne, wykonywane są wykopy i nasypy, a na niektórych fragmentach trasy położono już pierwsze warstwy konstrukcji nawierzchni przyszłej drogi ekspresowej. Postępują prace przy obiektach inżynieryjnych. Powstaną tu dwie pary MOP – Żubryn Zachód i Żubryn Wschód oraz Budzisko Zachód i Budzisko Wschód. Trasa między Szczuczynem a granicą z Litwą też jest współfinansowana ze środków unijnych z instrumentu Łącząc Europę.
Przeczytaj także: S7 Widoma–Kraków: po problemach wreszcie realizacja
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.