• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Znamy oferty na realizację kluczowego odcinka Via Baltiki

Opublikowano: 01-10-2021 Źródło: GDDKiA

Otwarto oferty, złożone w przetargu na budowę obwodnicy Łomży w ciągu drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. Zainteresowanych jest siedem podmiotów – pięć firm oraz dwa konsorcja. Najdroższa propozycja opiewa na kwotę 795,2 mln zł, co oznacza, że wszystkie oferty mieszczą się w budżecie inwestora, który wynosi 971,3 mln zł.


Fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA Fot. Krzysztof Nalewajko / GDDKiA

Obwodnica Łomży – oferty w przetargu

W przetargu udział wzięli:

  • konsorcjum firm NDI, NDI Sopot oraz B4 (660 mln zł),
  • Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (713,4 mln zł),
  • Budimex (723,7 mln zł),
  • Polaqua (737,7 mln zł),
  • Strabag (753,7 mln zł),
  • Mota-Engil Central Europe (784,4 mln zł),
  • konsorcjum firm Porr, Unibep oraz Budrex (795,2 mln zł).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jest zdziwiona zaproponowanymi cenami.

Podczas organizowanych cyklicznie spotkań z przedstawicielami branży wykonawczej, zawsze apelujemy o profesjonalną wycenę składanych ofert. Również pod kątem aktualnych kosztów usług i materiałów oraz dostępności na rynku niezbędnych kadr oraz sprzętu. Należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa najtańsza oferta, a rzetelna wycena robót pozwoli na skuteczną i terminową realizację prac w przyszłości. Tym bardziej zastanawiające są wskazane wyżej oferty, które na pierwszy rzut oka nie odzwierciedlają postulowanych przez branżę ryzyk i obserwowanych wzrostów cen materiałów i wyrobów budowlanych – wskazuje inwestor.

To nie pierwsze postępowanie, w którym GDDKiA zwraca uwagę na zaniżone, jej zdaniem, oferty. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku przetargu na budowę odcinka S74 Przełom/Mniów–węzeł Kielce Zachód. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

S61 Łomża Zachód–Kolno

Obecny przetarg na realizację odcinka S61 to już drugie postępowanie na budowę obwodnicy Łomży. Poprzednie zakończyło się podpisaniem umowy z firmą Toto Costruzioni Generali. Wykonawca wykonał większość prac projektowych i uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Nie rozpoczął jednak robót budowlanych i mimo ponagleń ze strony zamawiającego sytuacja nie zmieniła się przez kolejnych sześć miesięcy. W maju br. GDDKiA odstąpiła od umowy z włoską spółką, a w drugiej połowie lipca ogłosiła nowy przetarg.

Zadaniem nowo wybranego wykonawcy będzie ukończenie prac projektowych w zakresie optymalizacji oraz uzupełnienie brakujących projektów, wykonanie robót budowlanych, a następnie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Wszystko to ma zostać zamknięte w ciągu 30 miesięcy od daty zawarcia umowy, jednak możliwość skrócenia terminu wykonania zadania (maksymalnie o trzy miesiące) jest w postępowaniu dodatkowo punktowana.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wśród warunków przetargu znajduje się także osiągnięcie przez wykonawcę w odpowiednim czasie tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest wykonanie robót budowlanych w takim tempie, by minimum jedna jezdnia S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej była dostępna w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy.

Odcinek między węzłami Łomża Zachód–Kolno – kluczowa część obwodnicy Łomży – będzie miał 12,92 km długości. Oprócz dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, w ramach inwestycji powstaną także dodatkowe jezdnie, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, ścieżki rowerowe, a także urządzenia ochrony środowiska i oczyszczające czy przejścia dla zwierząt. Wybudowane zostaną także trzy węzły drogowe (Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ) oraz most nad doliną Narwi o długości 1,2 km. Częścią przedsięwzięcia jest także budowa fragmentu jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 od Łomży Północ do Elżbiecina (6,96 km).

Strategiczna rola S61

Droga ekspresowa S61 to budowana trasa, która połączy Ostrów Mazowiecką z Budziskiem (granica polsko-litewska). Jest częścią międzynarodowej trasy E67, szlaku Via Baltica, a na jednym z odcinków (Ełk–granica państwa) także Via Carpatia. Droga o długości ponad 221 km prowadzić ma przez trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Docelowo przejmie ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi a Europą Zachodnią.

Szybka i sprawna realizacja odcinka S61 stanowiącego obwodnicę Łomży, sprawi, że ruch po Via Baltice, od grudnia 2023 r., będzie odbywał się bez większych problemów na całej jej długości. Natomiast budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno nastąpi w 2024 r. – podaje inwestor.

Zobacz także: S61 Ełk–Wysokie: budowa najdłuższej przeprawy [zdjęcia]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia