Wydano tzw. decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) musi jednak wypełnić wiele obowiązków nałożonych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie.
Fot. Tomasz Warszewski/Adobe Stock
GDDKiA została zobowiązana do objęcia całej inwestycji stałym nadzorem przyrodniczym. Poza tym, na etapie ubiegania się o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), przeprowadzona ma zostać ponowna ocena oddziaływania drogi na środowisko. Z kolei rok po oddaniu trasy do ruchu opracowana powinna zostać analiza porealizacyjna.
Źródło: GDDKiA
Budowa drogi ekspresowej S12
Planowany odcinek drogi S12 ma mieć 41,3 km długości i dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Przewidziano trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa. Droga zostanie poprowadzona przez tereny gmin: Gielniów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Na przełomie 2022 i 2023 r. gotowe ma być pełne rozpoznanie geologiczne terenu – zostanie przygotowane przez wybranego w 2017 r. wykonawcę studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.
W kolejnym kroku GDDKiA ogłosi przetarg w formule „projektuj i buduj”. W międzyczasie prowadzone będą prace związane z pozyskaniem finansowania.
S12 to planowana droga ekspresowa, która połączy Piotrków Trybunalski z granicą w Dorohusku. Będzie mieć 315 km długości.
Przeczytaj także: S7 – zmiana organizacji ruchu na węźle Szczepanowice [MAPY]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.