Zmieniła się organizacja ruchu na oddanym niedawno odcinku Szczepanowice–Widoma drogi ekspresowej S7. Korekta wprowadzona została w obrębie węzła Szczepanowice. Było to konieczne, bo w szczycie weekendowych powrotów z południa Polski tworzyły się w tym miejscu olbrzymie zatory, sięgające nawet 10 km.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Skąd wzięły się korki na nowym odcinku S7?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomniała kilka dni temu w komunikacie, że choć odcinek S7 został już oddany, to ruch na węźle Szczepanowice odbywa się na zasadzie tymczasowości, ponieważ docelowe rozwiązanie wprowadzone zostanie dopiero po wybudowaniu wszystkich czterech fragmentów S7 od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa (czyli za trzy lata)
Napisano, że fragment S7 połączony jest z obecnym przebiegiem DK7 poprzez węzły Widoma i Szczepanowice za pośrednictwem skrzyżowań typu ronda. Ich geometria jest dostosowana do docelowego układu drogi S7, zakładającego obsługę ruchu lokalnego, a nie głównego.
Dodano, że korki tworzyły się przede wszystkim w szczycie weekendowych powrotów z południa Polski. Zdaniem GDDKiA, ważny jest także fakt, że w popularnych nawigacjach samochodowych nie zaktualizowano nowej trasy.
Na w. #Szczepanowice została zmieniona czasowa organizacja ruchu. Pojazdy jadące z #Kielc i #Warszawa przejeżdżają teraz pierwsze rondo i na drugim zjeżdżają na #S7, dalej przełączką na właściwą jezdnię. @GDDKIA @MI_GOV_PL #Małopolska #Miechów #Słomniki pic.twitter.com/Kd16VhFpYx
Węzeł Szczepanowice – co się zmieni?
Korekta na węźle Szczepanowice polega na rozdziale kolidujących ze sobą relacji Warszawa–Kraków oraz Kraków–Warszawa. Obecnie, po zmianie, wjazd i zjazd z drogi S7 jest możliwy tylko poprzez południowe rondo węzła Szczepanowice i jego łącznice. Dodatkowo powstała przełączka między jezdniami S7, która zapewnia ruch w kierunku Krakowa.
Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA
Drogowcy podkreślili jednak, że taka modyfikacja powinna znacząco usprawnić ruch, choć nie wyeliminuje zakłóceń płynności w okresach jego wzmożonego natężenia. Kłopoty znikną dopiero po oddaniu do użytkowania pozostałych odcinków.
Budowa drogi ekspresowej S7
W ramach fragmentu Szczepanowice–Widoma zbudowano estakadę, 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt i trzy przejazdy gospodarcze. Powstały też węzły Szczepanowice oraz Widoma. Odcinek ma 13,1 km długości i przekrój 2×2 z rezerwą pod trzeci pas ruchu. Budowa pochłonęła ponad 508 mln zł.
Cała droga S7 od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa będzie mieć ponad 55 km długości. Pozostałe fragmenty to: Moczydło–Miechów (18,7 km, gotowy ma być w 2023 r.); Widoma–Kraków (18,3 km, 2024 r.); Miechów–Szczepanowice (5,3 km, 2024 r.).
Przeczytaj także: Nowy odcinek S7 w Małopolsce już otwarty [film]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.