• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W 2023 r. ruszy budowa obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12

Opublikowano: 19-04-2022 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o złożeniu wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Początek robót zaplanowano na 2023 r.


Lokalizacja przyszłego węzła Chełm Zachód. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Lokalizacja przyszłego węzła Chełm Zachód. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Długość obwodnicy Chełma wyniesie około 13 km. Powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach z czterema węzłami drogowymi. Przewidziano też budowę 16 obiektów inżynieryjnych, w tym dwóch mostów i przejść dla zwierząt. Zostaną zainstalowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziano także wykonanie dróg do obsługi ruchu lokalnego oraz obwodu utrzymania drogi ekspresowej.

Trasa pobiegnie nowym śladem i ominie Chełm od północy. Pojazdy jadące DK12 od strony Piask wjadą na obwodnicę pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Kolejny węzeł (Chełm Północ) znajdzie się w sąsiedztwie miejscowości Horodyszcze, dalej droga przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie będzie trzeci węzeł (Chełm Okszów). Za nim S12 przejdzie nad linią kolejową nr 81 relacji Chełm–Włodawa. Koniec odcinka będzie położony za zaplanowanym węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w Kolonii Antoninie.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Prace rozpoczną się po wydaniu ZRID. Zaplanowano je na lata 2023–2025.

Historia obwodnicy Chełma sięga 2010 r., kiedy 31 marca złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i ustalenie zakresu raportu dotyczącego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. 14 grudnia 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wydała decyzję środowiskową dla rekomendowanego wariantu przebiegu trasy. 31 sierpnia 2018 r. podpisano umowę ze spółką Mosty Katowice na opracowanie dla niego szczegółowej koncepcji programowej za 3,1 mln zł. 15 grudnia 2020 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy, a 16 kwietnia 2021 r. wybrała najlepszą ofertę. Za taką uznano propozycję spółki Strabag, która wyceniła zadanie na około 442 mln zł. 14 czerwca 2021 r. podpisano kontrakt z wykonawcą, a po fazie projektowej złożono 14 kwietnia 2022 r. wniosek o ZRID.

Przeczytaj także: Umowa na obwodnicę Bielska Podlaskiego, ważnego odcinka drogi krajowej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!