• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wkrótce ruszy realizacja kolejnego odcinka S10 Bydgoszcz–Toruń

Opublikowano: 02-05-2022 Źródło: GDDKiA

Kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 zakończyła się pozytywnie. Gdy wykonawca przedstawi gwarancję należytego wykonania robót, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisze z nim kontrakt jeszcze w maju 2022 r.


Węzeł Toruń Zachód. Fot. GDDKiA Węzeł Toruń Zachód. Fot. GDDKiA

W przetargu złożono siedem ofert, a GDDKiA za najlepszą uznała propozycję konsorcjum firm NDI (lider), NDI Sopot i SP Sine Midas Stroy. Za około 300,63 mln zł powstanie liczący 11,8 km fragment drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe.

S10 – gmina Wielka Nieszawka – widok w stronę Solca. Fot. GDDKiA S10 – gmina Wielka Nieszawka – widok w stronę Solca. Fot. GDDKiA

Wykonawca zaprojektuje i zbuduje drugą jezdnię S10 między węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe. To odcinek, który od 2006 r. jest jednojezdniową drogą ekspresową – południową obwodnicą Torunia. Druga nitka powstanie w pasie rezerwy pozostawionym w ramach realizacji drogi obwodowej. Na trasie powstaną dwa węzły: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Łatwiejszy będzie dojazd do autostrady A1 zarówno dla kierowców jadących z Bydgoszczy, jak i tych z Torunia.

Mapa S10 Bydgoszcz–Toruń. Źródło: GDDKiA Mapa S10 Bydgoszcz–Toruń. Źródło: GDDKiA

Szosa to jeden z czterech odcinków drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz–Toruń o sumarycznej długości około 50 km.

Czas realizacji inwestycji wynosi 41 miesięcy (podczas robót budowlanych nie wlicza się przerw zimowych), wykonawca ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie. W ciągu 15 miesięcy powinien zostać złożony wniosek o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na jej wydanie zaplanowano siedem miesięcy. Obwodnica ma zostać oddana do użytkowania w połowie 2026 r.

S10 Toruń – widok w na wschód. Fot. GDDKiA S10 Toruń – widok w na wschód. Fot. GDDKiA

Drogą planowo pojedziemy w połowie 2026 r.

Przeczytaj także: S61: stan budowy Via Baltica w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!