• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Groby, i nie tylko, na budowie drogi S19 z tunelem

Opublikowano: 22-07-2022 Źródło: GDDKiA

Już pięć miesięcy trwa budowa odcinka Rzeszów–Babica drogi ekspresowej S19. Równolegle z robotami budowlanymi toczą się badania archeologiczne. Do tej pory odkryto m.in. 11 grobów kultury ceramiki sznurowej.


Grób odkryty podczas badań. Fot. GDDKiA Grób odkryty podczas badań. Fot. GDDKiA
  • Badania archeologiczne to ważna część budowy drogi
  • Odcinek Rzeszów–Babica trasy S19 będzie mieć 10,3 km
  • Z tego ponad 2 km osiągnie tunel

Pierwotnie obszar badań archeologicznych miał zajmować ponad 260 arów i cztery stanowiska – w Niechobrzu (jedno), Lutoryżu (dwa) i Babicy (jedno). Konserwator zabytków teren badań poszerzył jednak o kolejnych przeszło 1530 arów. Ponadto podczas nadzoru archeologicznego odkryto dodatkowe stanowisko w Mogielnicy (84 ary), które zostało poszerzone do 143 arów.

Na powyższych stanowiskach natknięto się na obiekty pradziejowe związane z osadami (jamy, paleniska, dołki posłupowe). Datowane są na epoki neolitu i brązu, epokę wpływów rzymskich, okresu lateńskiego, kulturę łużycką, kulturę przeworską, wczesnego średniowiecza, okresu nowożytnego oraz niekreślone chronologicznie.


Na tym jednak nie koniec cennych znalezisk. Na stanowisku w Mogielnicy odkryto 11 grobów kultury ceramiki sznurowej (okres neolitu). Groby składają się z szybu wejściowego, jamy (niszy) i łączącego je korytarzyka. Chowano w nich najczęściej jedną lub dwie osoby (choć w jednym przypadku stwierdzono szczątki trzech).

 

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Groby były wyposażone w narzędzia krzemienne, groty krzemienne do strzał, topory i siekiery kamienne. Natrafiono też na materiał ceramiczny zdobiony odciskami sznura. Archeolodzy datują stanowisko na okres przełomu neolitu i epoki brązu, czyli 2600-2300 lat przed Chrystusem.

Topór kamienny. Fot. GDDKiA Topór kamienny. Fot. GDDKiA

Siekiera krzemienna. Fot. GDDKiA Siekiera krzemienna. Fot. GDDKiA

W najbliższym czasie znaleziska będą poddawane pogłębionej analizie, a potem materiały z badań trafią do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Na razie archeolodzy pracę zakończyli tylko na stanowisku w Niechobrzu.

Budowa drogi ekspresowej S19

Odcinek Rzeszów–Babica drogi S19 będzie mieć 10,3 km, z czego ponad 2 km poprowadzone zostaną w tunelu. Podziemny obiekt zbuduje maszyna TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. Prawa nitka tunelu ma mieć 2263 m, a lewa 2243 m. Powstanie też 10 innych obiektów inżynieryjnych, jak wiadukty, estakady i przejścia dla zwierząt.

Przeczytaj także: Via Carpatia. Dobudowa jezdni do drogi S19. Znamy oferty

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!