• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ostatni odcinek S10 Bydgoszcz–Toruń – ponowny wybór wykonawcy

Opublikowano: 30-11-2022 Źródło: GDDKiA

W wyniku orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) unieważniła 31 października 2022 r. wybór najkorzystniejszej oferty na realizację drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe. Wybrano nowego wykonawcę ostatniego odcinka S10 Bydgoszcz–Toruń.


Wybrano nowego wykonawcę drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe. Fot. GDDKiA Wybrano nowego wykonawcę drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe. Fot. GDDKiA
  • Po udanym odwołaniu jednego z oferentów GDDKiA dokonała ponownego wyboru wykonawcy
  • Pierwotnie wybrane konsorcjum nie podpisało kontraktu
  • Nowy zrealizuje drogę ekspresową o długości 11,8 km z dwoma węzłami

Problemy z wyłonieniem wykonawcy odcinka drogi ekspresowej S10

Przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe głoszono 15 lipca 2022 r., a oferty otwarto 13 września 2021 r. Było ich siedem o wycenach 300–377 mln zł. Pierwszy wybrany wykonawca (konsorcjum firm NDI, NDI Sopot i SP Sine Midas Stroynie) nie podpisał umowy, ofertę konsorcjum Rubau Polska i Poltores odrzucono, a jako wykonawcę wskazano spółkę Polaqua.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Jednak odrzucone konsorcjum odwołało się od decyzji GDDKiA do KIO i uzyskało wyrok nakazujący unieważnienie wyboru wykonawcy i odrzucenia drugiego oferenta. W efekcie fragment drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe zaprojektuje i wybuduje za prawie 340 mln zł konsorcjum firm Rubau i Poltores. Kwota to 84% budżetu zarezerwowanego przez Dyrekcję.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Są możliwe jeszcze odwołania, ale jeśli do nich nie dojdzie to po kontroli postępowania przetargowego przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych i złożeniu odpowiedniej gwarancji przez wykonawcę, dojdzie do podpisania kontraktu.

Droga ekspresowa S10 ułatwi dojazdy do autostrady A1

Fragment drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód–Toruń Południe będzie miał długość 11,8 km, przebiegnie miedzy węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe. Zaplanowano dwa nowe węzły drogowe. Pierwszy, Toruń Podgórz, będzie zlokalizowany w miejscu istniejącego wiaduktu stanowiącego przedłużenie ul. Drzymały prowadzącej na wojskowy poligon. Drugi, Toruń Czerniewice, ułatwi wjazd na S10 i A1 z DK91 (ul. Łódzka). Przebieg zaplanowano w znaczącej części w śladzie rezerwy pozostawionej w trakcie budowy jednojezdniowej drogi ekspresowej S10 (południowa obwodnica Torunia), oddanej do użytku w 2006 r. Trasa ma ułatwić i skrócić dojazd do autostrady A1 kierowcom z Torunia i Bydgoszczy.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S10 – ostatni przetarg na trasę między Bydgoszczą a Toruniem

Przetarg na realizację ekspresowej obwodnicy Torunia był ostatnim z czterech dla S10 między Toruniem a Bydgoszczą. W pozostałych umowy podpisano.

Fragment drogi DK10. Fot. GDDKiA Fragment drogi DK10. Fot. GDDKiA

Cała droga ekspresowa S10 ma mieć 460 km długości, połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Umożliwi najszybszy dojazd ze Szczecina do Warszawy. Będzie częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Przeczytaj także: TBM dla tunelu drogi S19. Rusza kolejny wielki transport

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!