Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S74 – wniosek o decyzję środowiskową dla 73 km trasy

Opublikowano: 28-11-2022 Źródło: GDDKiA

Trwają przygotowania do budowy ponad 70 km drogi ekspresowej S74 między Opatowem a Niskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o złożeniu wniosku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU).


Droga ekspresowa S74: wniosek o decyzję środowiskową. Fot. ilustr. Maja/Adobe Stock Droga ekspresowa S74: wniosek o decyzję środowiskową. Fot. ilustr. Maja/Adobe Stock
  • Droga ekspresowa S17 ma uzupełnić sieć sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce
  • Decyzja środowiskowa jest konieczna do opracowania koncepcji programowej i ogłoszenia przetargu
  • S74 Opatów–Nisko będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Droga ekspresowa S74 – uzupełnienie sieci dróg szybkiego ruchu

Droga ekspresowa S74 ma być istotnym uzupełnieniem sieci dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. W pierwszym etapie opracowano studium korytarzowe, w którym analizowano siedem wariantów przebiegu drogi. Trzy z nich skierowano do dalszych prac.


Droga ekspresowa S74: od programu inwestycji do koncepcji programowej

Program inwestycji zatwierdzono w 2018 r. Umożliwiła ona wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, opracowanie dokumentacji do złożenia wniosku o tzw. decyzję środowiskową, a po jej uzyskaniu przygotowania koncepcji programowej z badaniami geologicznymi oraz przeprowadzenie badań archeologicznych. Odbyły się także spotkania informacyjne, a wybrane uwagi i opinie społeczne uwzględniono w pracach przygotowawczych.

Zweryfikowano dokumentację projektową, w tym analizę wielokryterialną. W oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został określony najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy. We wniosku o uzyskanie DŚU GDDKiA wskazała jako preferowany wariant społeczny W5 – czytamy w komunikacie.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S74 przebiegnie przez dwa województwa

Wybrana trasa drogi ekspresowej będzie liczyć około 73 km i przebiegać przez województwa świętokrzyskie i podkarpackie. W pierwszym zostanie poprowadzona w gminach Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec, a w drugim Tarnobrzeg, Gorzyce, Stalowa Wola, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Nisko.

Będzie typową drogą ekspresową z dwiema dwupasowymi jezdniami i węzłami drogowymi. Celem planowanej inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z zatłoczonych miejscowości.

Drogi ekspresowa S74 Opatów–Nisko powinna zostać zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

Przeczytaj także: Autostrada A1 – dwie jezdnie na całej długości!

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!