• Drugi konwój dostarczy m.in. napęd główny maszyny TBM. Jego masa to 240 ton
  • W styczniu wyruszy trzeci transport mniejszych elementów. Przejazd zajmie dwie noce
  • Tunel drogi ekspresowej S19 będzie miał dwie nitki o długości 2,2 km każda

W grudniu kolejny wielki transport

Maszyna TBM wydrąży dwunitkowy tunel (po 2,2 km długości) na liczącym 10,3 km odcinki drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe–Babica na Podkarpaciu. Pierwszy transport, m.in. z częściami tarczy (o średnicy 15,2 m i masie 4 tys. ton) wyruszył 11 listopada i jest już na miejscu.

W nocy z 2 na 3 grudnia rozpocznie się transport kolejnych elementów niezbędnych do drążenia tunelu. Największą częścią jest napęd główny maszyny, niewiele węższy od tarczy, ale o masie 240 ton. Trasa o długości 750 km będzie identyczna, jak w pierwszym konwoju, takie same będą utrudnienia na drogach.


10 km/godz. od Opola przez Warszawę do Babicy pod Rzeszowem

Tak jak podczas pierwszego przejazdu, zestawy pojadą z prędkością 10 km/godz. autostradą A4, przez węzeł Gliwice Sośnica wjadą na A1, potem na drogę ekspresową S8, mostem przez Wisłę w ciągu S2, dalej S17 w kierunku Lublina i S19 do Rzeszowa. Stamtąd drogą krajową DK19 dojadą na plac budowy odcinka międzynarodowego szlaku Via Carpatia. Cały konwój będzie wyposażony w tablice VMS (znaki zmiennej treści) i mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną. Ruch poprowadzą piloci, asystę zapewni policja.

Zestawy dla największych elementów mają 500 ton i rozmiary 9 m szerokości oraz 74 m długości. Składają się z ciągnika balastowego ciągnącego dwie wielkie platformy i są pchane przez drugi taki pojazd. Mniejsze obiekty umieszcza się na platformach o szerokości 6–8 m i długości 35–40 m z jednym ciągnikiem.

Trzeci konwój będzie niewielki

To jednak nie wszystko: operację zakończy jeszcze trzecia dostawa już mniejszych urządzeń i części. W tym przypadku utrudnień nie będzie. Cztery zestawy dojadą na plac budowy w dwie noce, a podróż zaplanowano na styczeń 2023 r.

Wybór trasy dla największych elementów wynikał z parametrów ładunku i obiektów inżynieryjnych na drogach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. Podczas pierwszego, zakończonego transportu tłumy widzów gromadziły się przy trasie. Dyrekcja prosi o rozwagę i parkowanie pojazdów tak, by nie utrudniały przejazdu kolumny.

Przeczytaj także: S11 w woj. zachodniopomorskim – budowa ostatniego odcinka