W czwartek (22 grudnia 2022 r.) oddano do użytku odcinek Suwałki–Budzisko drogi ekspresowej S61.
Via Baltica. Otwarcie odcinka drogi ekspresowej S61. Fot. GDDKiA
- Odcinek S61 Suwałki–Budzisko miał dwóch generalnych wykonawców
- Powstały dwa węzły drogowe
- Zmieniono bieg dwóch rzek
- Droga ekspresowa S61 to element trasy Via Baltica
Droga S61 Suwałki–Budzisko ma 24,1 km długości, a także dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego. Powstały dwa węzły: Suwałki Północ i Suwałki Szypliszki oraz cztery miejsca obsługi podróżnych (miejscowości Żubryn i Budzisko).
Węzeł Suwałki Północ łączy S61 z drogą krajową nr 8 (ul. Pułaskiego, wyjazd z Suwałk w kierunku Budziska). Węzeł Szypliszki stanowi połączenie S61 z trasą wojewódzką 651 (Gołdap–Żytkiejmy–Sejny).
Fot. Budimex
Poza tym powstały m.in. 34 obiekty inżynieryjne (most, 24 wiadukty i dziewięć przejść dla zwierząt), drogi serwisowe, przeprowadzono montaż urządzeń ochrony środowiska.
Fot. Budimex
Via Baltica. Droga ekspresowa S61 Suwałki–Budzisk – MAPA
Via Baltica. S61 Suwałki–Budzisko z kłopotami
Odcinek S61 Suwałki–Budzisko miał dwóch generalnych wykonawców. Pierwszym była firma Impresa Pizzarotti (wartą 605,5 mln zł umowę podpisano w czerwcu 2017 r.), która po uzyskaniu w maju 2019 r. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) nie przystąpiła jednak do prowadzenia robót. GDDKiA rozwiązała tamten kontrakt, tłumacząc, że stało się tak ze względu na brak mobilizacji i faktycznych przygotowań wykonawcy do rozpoczęcia robót (m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty, a przedłożony projekt czasowej organizacji ruchu nie miał wszystkich wymaganych prawem opinii, w tym m.in. policji).
Dyrekcja, rozwiązując umowę w czerwcu 2019 r. szacowała, że minęło już około 70% czasu na realizację całego kontraktu (projekt i budowa; na koniec maja 2019 r. zaawansowanie finansowe wyniosło 2,42%).
W styczniu 2020 r. parafowano kontrakt (1 mld zł) z nowym wykonawcą. Została nim firma Budimex.
Via Baltica. Wyzwaniem były warunki atmosferyczne na Podlasiu
Jak przy okazji otwarcia trasy powiedział Cezary Łysenko, członek zarządu Budimeksu, w szczytowych momentach na budowie drogi S61 pracowało 600 osób oraz prawie 300 jednostek sprzętu.
Fot. Budimex
Przerobiliśmy w sumie 1,3 mln ton gruntów, czyli równowartość ciężaru czterech wieżowców Empire State Building w Nowym Jorku. Budowa była wymagająca, dokonaliśmy zmiany przebiegu koryta dwóch rzek. Aby odpowiednio odwodnić teren, zbudowaliśmy 63 rowy melioracyjne. Wyzwaniem były trudne warunki atmosferyczne w tej części Polski. Aby zabezpieczyć teren, zbudowaliśmy wzmocnienia kolumnami o łącznej długości ponad 200 km – wyjaśnił Cezary Łysenko.
Via Baltica w Polsce
Droga ekspresowa S61 to element trasy Via Baltica, czyli międzynarodowej drogi mającej połączyć kraje bałtyckie: od Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). W naszym kraju szlak Via Baltica osiągnie 320 km długości.
Zobacz także: Via Baltica. Dwa lata budowy odcinka drogi S61
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.