Partnerzy portalu

Droga S6 z tunelem pod Odrą: ważne spotkanie w Policach

Opublikowano: 11-01-2023 Źródło: GDDKiA

Trwają przygotowania do budowy zachodniej obwodnicy Szczecina (droga ekspresowa S6). Pod koniec minionego roku podpisano umowy na projekty dwóch odcinków przyszłej trasy. Prowadzone są także inne działania, ponieważ budowę trasy S6 należy skoordynować z osobnymi drogowymi inwestycjami.


Fot. ilustrac. Damian/Adobe Stock Fot. ilustrac. Damian/Adobe Stock
  • Samorządy chcą budowy drogi ekspresowej S6, czyli zachodniej obwodnicy Szczecina
  • Inwestycja znajduje się na etapie projektowania
  • Droga ekspresowa S6 poprowadzona zostanie w tunelu

Przygotowania do budowy obwodnicy Szczecina wiążą się z koniecznością organizowania spotkań z samorządami. 10 stycznia 2023 r. doszło do rozmów w Urzędzie Miejskim w Policach. Dotyczyły budowy dojazdu do przyszłego węzła Police, mającego stanowić obwodnicę tego miasta. Omówiono m.in. warianty jej przebiegu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S6. Samorządy chcą budowy obwodnicy z tunelem

Warto podkreślić, że samorządowcy z obszaru aglomeracji szczecińskiej są zgodni co do potrzeby budowy drogi ekspresowej S6. Już przed niemal dwoma laty w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowali o jej uwzględnienie w Krajowym Planie Odbudowy.

Napisano wtedy, że to kluczowy projekt dla dalszego zrównoważonego rozwoju naszych samorządów. Poza tym droga połączy Szczecin, Kołbaskowo, Dobrą, Police, a dzięki przeprawie Police–Święta pozwoli dotrzeć do Goleniowa i wschodniej części metropolii, umożliwi tym samym włączenie jej zachodniej części w sieć autostrad. Jest to o tyle ważne, że na północy tego obszaru funkcjonują Zakłady Chemiczne Police z Grupy Azoty. Podkreślono także, iż od lat ruch do tej wielkiej fabryki chemicznej odbywa się siecią dróg w obszarze naszych gmin.

Droga ekspresowa S6. Budowa podzielona na odcinki

Prace projektowe dotyczące budowy zachodniej obwodnicy Szczecina podzielono na dwa odcinki. Pierwszy (25,5 km) zostanie poprowadzony od Kołbaskowa (węzeł Szczecin Zachód) w kierunku północnym z ominięciem Szczecina od zachodu. Koniec zaplanowano przed węzłem Police.

Drugi odcinek, Police–Goleniów (23,4 km), pobiegnie od węzła w kierunku wschodnim tunelem pod Odrą i obszarem zakładów chemicznych w Policach. Zakończy się na węźle Goleniów Północ łączącym aktualnie drogi ekspresowe S3 i S6.

Droga S6, czyli zachodnia obwodnica Szczecina [MAPA]
Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S6.Taki będzie tunel w ciągu zachodniej obwodnicy Szczecina

Podwodny tunel o długości 5 km (najdłuższy w Polsce) powstanie między Policami a miejscowością o nazwie Święta. Zostanie wydrążony, na głębokości 8–10 m pod rzeką, przez maszynę TBM, natomiast miejsca wjazdu i wyjazdu będą zbudowane przy użyciu metody ścian szczelinowych.

Droga ekspresowa S6: planowany tunel po Odrą

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Pierwotnie, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, długość tunelu określono na minimum 3,5 km, natomiast ostatecznie uznano, że musi być dłuższy, by nie ingerować w istniejące zagospodarowanie terenu.

Zobacz także: Tak będzie wyglądać droga S6 Koszalin–Słupsk

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia