Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S74 – oferty na trzy odcinki w woj. świętokrzyskim

Opublikowano: 01-06-2023 Źródło: GDDKiA

Zaprojektowaniem i budową trzech odcinków drogi ekspresowej S74 zainteresowało się 33 oferentów. To 76 km trasy od granicy z województwem łódzkim do Mniowa, od Cedzyny do Łagowa i od Łagowa do Opatowa. Wszystkie proponowane ceny mieszczą się w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Oferty na trzy odcinki drogi ekspresowej S74. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Oferty na trzy odcinki drogi ekspresowej S74. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Droga ekspresowa od granicy z województwem łódzkim do Mniowa będzie liczyć 27,5 km
  • Długość odcinka Cedzyna–Łagów z obwodnicą Łagowa wyniesie 30 km
  • Najkrótszy jest fragment Łagów–obwodnica Opatowa - liczy 18,3 km

Wszystkie ceny mieszczą się w budżecie

Przetargi ogłoszono pod koniec stycznia. 10 ofert złożono na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S74 granica województwa świętokrzyskiego–Przełom/Mniów. Kwoty od 1 do 1,2 mld zł są niższe od budżetu (1,3 mld zł). 11 chętnych zaoferowało od 1,1 do ponad 1,6 mld zł (GDDKiA zarezerwowała 1,7 mld zł) na trasę Cedzyna–Łagów. Z kolei 12 podmiotów liczy na realizację fragmentu od Łagowa do Opatowa. Proponowano ceny od 632 do prawie 825 mln zł przy środkach inwestora na poziomie 842 mln zł. Kontrakty będą podpisywane w II połowie 2023 r. Wszystkie oferty są dostępne TUTAJ.


32 obiekty inżynieryjne między granicą województwa a Mniowem

Odcinek drogi ekspresowej S74 granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego–Przełom/Mniów o długości 27,5 km będzie skomunikowany z realizowaną trasą Przełom/Mniów–węzeł Kielce Zachód. Dwujezdniowa trasa pobiegnie częściowo nowym śladem (stanie się m.in. obwodnicą Smykowa). Powstaną trzy węzły (Ruda Maleniecka, Radoszyce, Smyków) i 32 obiekty inżynieryjne, w tym 12 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, 10 w jej ciągu i nad nią, a także sześć mostów. Przewidziano obwód utrzymania drogowego i miejsca obsługi podróżnych (Koliszowy, Jacentów, Lisie Jamy).

30 km trasy z czterema węzłami drogowymi

Fragment Cedzyna–Łagów połączy się z użytkowaną drogą ekspresową S74 Kielce–Cedzyna. 30-kilometrowa trasa przebiegnie przede wszystkim po nowym śladzie na północ od istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa. Będą tu cztery węzły (Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów), obwód utrzymania drogowego i miejsca obsługi podróżnych w Górnie. Zaplanowano 16 wiaduktów w ciągu S74 i nad nią oraz 13 mostów. Powstaną przejście dla zwierząt typu zielony most i 33 przepusty pełniące funkcje ekologiczne.

Zakończenie budowy trzech odcinków w 2027 r.

18,3 km liczy najkrótszy odcinek drogi ekspresowej S74 Łagów–początek obwodnicy Opatowa. Będzie się łączył z planowaną obwodnicą Łagowa i realizowaną obwodnicą Opatowa. Pobiegnie nowym śladem na południe od istniejącej DK74. Powstaną węzeł w Baćkowicach, dziewięć wiaduktów, siedem mostów, przejścia dla zwierząt i para miejsc obsługi podróżnych w Oziębłowie.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Po zakończeniu budowy tych trzech odcinków w 2027 r. woj. świętokrzyskie zyska liczącą 110 km drogę ekspresową. W przyszłości S74 połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie, poprawi też skomunikowanie z woj. lubelskim. Ułatwi dojazd do węzłów autostradowych w okolicach Łodzi i przejść granicznych w woj. podkarpackim.

Droga ekspresowa S74 w realizacji w woj. świętokrzyskim

W realizacji są już trzy odcinki drogi ekspresowej S74. Wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) złożono dla trasy Przełom/Mniów–węzeł Kielce Zachód (16,4 km). Po jego wydaniu w II połowie 2023 r. ruszą prace budowlane, które powinny się zakończyć w II połowie 2025 r.

W styczniu podpisano kontrakt na projekt i budowę fragmentu węzeł Kielce Zachód–Kielce (5 km). Tu wniosek o ZRID ma być złożony pod koniec roku, a zadanie powinno być wykonane w II połowie 2026 r. Trwa budowa obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 (5 km) i S74 (7 km). Ma się zakończyć za niecałe dwa lata. Złożono też wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla odcinka S74 Opatów–Niska i jego połączenia z drogą ekspresową S19.

Przeczytaj także: 1,3 mld zł za 33 km drogi ekspresowej S12. Podpisano umowę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!