Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najtańszą ofertę w przetargu na realizację odcinka drogi ekspresowej S16 Knyszyn–Krynice w woj. podlaskim. Jeśli nie będzie odwołań, kontrakt zostanie podpisany.
Budowa drogi ekspresowej S16. Fot. GDDKiA
W przetargu ogłoszonym w połowie września 2023 r. wpłynęło osiem ofert. Rozpiętość cen wyniosła od 314,7 mln zł do 379,65 mln zł (Unibep). Najniższą zaproponowało konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia, którą Dyrekcja uznała za najkorzystniejszą. Ponieważ wszyscy uczestnicy spełnili kryteria pozacenowe (gwarancje na ekrany akustyczne z ich posadowieniem, instalacje zasilające, konstrukcje wsporcze oraz na obiekty mostowe z wyposażeniem) zadecydowała cena.
Wykonawca zaprojektuje i wybuduje odcinek drogi ekspresowej S16. Ma na to 39 miesięcy (z pominięciem okresów zimowych podczas robót). Podpisanie umowy powinno nastąpić w połowie 2024 r. GDDKiA zakłada uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w 2025 r. i budowę w latach 2025–2028.
Źródło: GDDKiA
Pierwszy odcinek S16 w woj. podlaskim będzie liczyć 8,44 km, od projektowanego węzła Knyszyn do okolic Krynic. Tam połączy się z planowaną drogą ekspresową S19 na węźle Dobrzyniewo. Dalej wspólnym przebiegiem dotrą do węzła Białystok Zachód i połączą się z drogą ekspresową S8.
Droga ekspresowa S16 od Knyszyna do Krynic powstanie w standardzie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m z pasami awaryjnymi. Pas rozdziału będzie miał min. 5 m. Przewidziano dziewięć obiektów inżynieryjnych – trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt i dwa przepusty. Nośność wyniesie do 11,5 t/oś.
Dla pozostałej części drogi ekspresowej S16 między Ełkiem a Knyszynem trwają prace planistyczne. M.in. ma zostać wybrany najkorzystniejszy wariant jej przebiegu.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S11 będzie szersza. Wybrano ofertę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.